Maski Kosińskiego

Już ponad 10 lat minęło od dnia, kiedy w apartamencie na Manhattanie znaleziono martwego Jerzego Kosińskiego, autora m.in. "Malowanego ptaka".

Już ponad 10 lat minęło od dnia, kiedy w apartamencie na Manhattanie znaleziono martwego Jerzego Kosińskiego, autora m.in. "Malowanego ptaka".

Praca prof. Marka Hołodyńskiego

Praca prof. Marka Hołodyńskiego

Kosiński nie przestaje jednak intrygować. Jak odczytać jego twórczość? Co było mistyfikacją, a co prawdą w jego książkach i w jego życiu? Coraz więcej znaków zapytania rodzą okoliczności jego śmierci. Przyjaciele Kosińskiego jednoznacznie sugerują, że śmierć pisarza mogła wcale nie być śmiercią samobójczą.

Otwarta w 10. rocznicę śmierci Kosińskiego wystawa jego fotograficznych portretów autorstwa Czesława Czaplińskiego zatytułowana "Śmierć & Życie. Jerzy Kosiński 1933-1991", choć zawiera także wiele artykułów, dokumentów, autografów stawia raczej nowe pytania, niż na nie odpowiada. Sam Czapliński podkreśla, że na wielu zdjęciach Kosiński pokazuje nie swoją twarz, tylko coraz to nowe maski. Sesje zdjęciowe, na których Czapliński fotografował Kosińskiego, były zawsze rodzajem gry.

Praca Krzysztofa Pietrasika

Praca Krzysztofa Pietrasika

Jak dziś poprowadziłby tę grę Kosiński? Obok pokazujemy nowe portrety "wyreżyserowane" przez zaproszonych przez digita twórców. Wszystkie powstały w oparciu o fotografie wykonane przez Czaplińskiego, których bogate archiwum znajdziecie na naszym CD-ROM-ie. Jak wyglądałyby reżyserowane przez was sytua-cje? Jakie maski założyłby Kosiński? Do końca roku czekamy na wasze grafiki powstałe na podstawie tych zdjęć. Najlepsze prace pokażemy w digicie. Na ich autorów czekają też nagrody. Czapliński obiecuje włączyć najciekawsze prace do swojej wystawy, która odwiedzi jeszcze kilka polskich miast, a w przyszłym roku trafi do Amsterdamu i Nowego Jorku.

Prosimy o przysyłanie na adres redakcji (patrz stopka) maksymalnie trzech prac wyłącznie na CD-ROM-ach. Do prac w pełnej rozdzielczości prosimy dołączyć podgląd w rozdzielczości ekranowej i plik tekstowy z opisem, jak powstała każda praca.

Nadesłane prace będą oceniane przez jury w składzie:

Tomasz Bitner - redaktor naczelny digita;

Grafika Andrzeja Czeczota

Grafika Andrzeja Czeczota

Czesław Czapliński - fotograf, dziennikarz, autor kilkunastu książek, w tym kilku o Kosińskim, które trafiły na listy bestsellerów ("Twarz i maski Jerzego Kosińskiego", "Twarzą w twarz", "Pasje Jerzego Kosińskiego", "Życie po śmierci Jerzego Kosińskiego"). Jego najnowszy album i wystawa "Śmierć i życie. Jerzy Kosiński 1933-1991" prezentowana jest obecnie w największych miastach Polski;

Andrzej Czeczot - grafik, ilustrator, autor filmów animowanych, rysunków satyrycznych i humorystycznych, zebranych w albumach: "Czeczot", "Nic się nie zdarzyło", "Gumno", "Bajki nowojorskie", "IFO". Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem animowanym "Eden";

Kosiński według Andrzeja Walczaka

Kosiński według Andrzeja Walczaka

prof. Marek Hołyński - specjalista w dziedzinie . W roku 1976 wydał "Sztukę i komputery" - jedną z pierwszych w Europie książek o tej tematyce. W latach 80. prowadził wykłady w Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Bostońskim. Jednocześnie rozpoczął współpracę ze światowym liderem w branży komputerów graficznych, Silicon Graphics, gdzie współtworzył m.in. stacje robocze Indigo, Indy i O2;

Krzysztof Pietrasik - dyrektor artystyczny digita;

Andrzej Walczak - architekt, absolwent Politechniki Łódzkiej. W swojej działalności przez lata łączył projektowanie architektoniczne z malarstwem i niekonwencjonalną wizualizacją komputerową. Gorący wyznawca religii zwanej Apple Macintosh.