Masowa premiera netbooków na platformie Intel Pine Trail?

Serwis DigiTimes donosi o możliwości wprowadzenia do sprzedaży netbooków na intelowskiej platformie Pine Trail jednocześnie przez kilku producentów.

PC World Testy - netbooki

Serwis podaje, że koncerny Acer, Asustek, Lenovo i MSI uzgodniły datę wprowadzenia do sprzedaży modeli swoich netbooków wykorzystujących nowy procesor Intela - Atom N450. Miałoby to nastąpić w poniedziałek 11 stycznia 2010 r., a więc dzień po spodziewanej oficjalnej prezentacji układu przez Intela na targach Consumer Electronics Show. Większość premierowych konfiguracji ma pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 Starter Edition, ale dostępne będą też wersje z Windows XP i z Moblinem.

Częstotliwość taktowania procesora Intel Atom N450 wynosi 1,66 GHz. W marcu 2010 r. ma pojawić się układ wydajniejszy, 1,86-gigahercowy, o oznaczeniu N470.

Pine Trail to platforma oparta na układach Pineview, reprezentujących kolejną wersję procesorów Atom. Układy Pineview (zapowiedziane przez Intel w połowie tego roku) charakteryzują się zintegrowanym kontrolerem pamięci i procesorem grafiki. Wskutek tego cała platforma zbudowana jest z dwóch (a nie z trzech, jak to miało miejsce w przypadku platformy Atom), układów scalonych: CPU Pineview i chipsetu Tiger Point.