Masowe zwolnienia w Sony

Kolejny gigant branży nowych technologii ogłasza plany ograniczenia zatrudnienia z uwagi na pogarszające się wskaźniki ekonomiczne. Z Sony odejść ma aż osiem tysięcy osób.

Sony jest jednym z największych japońskich eksporterów sprzętu elektronicznego. Japoński koncern oprócz zwolnienia 8 tysięcy osób (co stanowi ok. 5 procent stanu osobowego załogi) zapowiedział też zamknięcie niektórych fabryk i ograniczenie inwestycji o niemal jedną trzecią.

Zamkniętych zostanie 5 lub 6 spośród 57 zakładów produkcyjnych należących do firmy. Jedną z nich na pewno będzie zlokalizowane we Francji centrum technologiczne Sony Dax. Wiadomo też, że produkcja zostanie wstrzymana jeszcze w jednej fabryce spoza Japonii. Spółka zamierza wstrzymać rozbudowę istniejących zakładów, w tym tego położonego w miejscowości Nitra na Słowacji oraz zlecić produkcję niektórych podzespołów (np. sensorów CMOS dla telefonów komórkowych) zewnętrznym firmom.

Firma przechodzi trudności nie tylko z powodu recesji - mocna pozycja japońskiej waluty, jena, sprawia, że produkty Sony sprzedawane poza granicami tego kraju są droższe. Spółka liczy, że w wyniku zapowiedzianych cięć w następnym roku finansowym (rozpoczynającym się w kwietniu 2009 r.) uda się zaoszczędzić ok. miliarda dolarów.

Inne firmy z branży IT, które wcześniej zapowiedziały gorsze wyniki finansowe w obliczu kryzysu światowych finansów to m.in. SAP, Intel, Sun Microsystems oraz - w ubiegłym tygodniu - Adobe