Mass Effect Legendary Edition - polska wersja, zmiany, nowości, wymagania [Aktualizacja - 04.06.2021]

Wszystko co musisz wiedzieć o remasterze kultowej trylogii Mass Effect.


Na ten dzień czekały miliony graczy na całym świecie. Oryginalna trylogia Mass Effect od Bioware powraca do nas w glorii i chwale, w postaci Legendary Edition.

Mass Effect Legendary Edition – zawartość wydania

Mass Effect Legendary Edition to kompletne wydanie trylogii, której poszczególne części ukazywały się w latach 2007 – 2012. W ramach nowego wydania otrzymamy zatem nie tylko trzy gry, ale również wszystkie dedykowane im DLC, których w sumie jest ponad 40!

Zobacz również:

 • 8 najlepszych gier RPG z Xbox Game Pass

Co się zmieniło?

Jak na remaster gier sprzed ponad dekady przystało, twórcy nowej wersji skupili się przede wszystkim na oprawie audio-wizualnej. Edycja Legendarna zapewni nam nie tylko tekstury o dużo wyższej rozdzielczości, ale również lepsze oświetlenie, efekty cząsteczkowe czy większą szczegółowość terenu. Poprawie uległy również animacje i modele postaci. Celem twórców było dostosowanie Legendary Edition do dzisiejszych standardów.

Jak zmieniła się oprawa Mass Effect Legendary Edition w porównaniu do oryginału możecie zobaczyć na poniższym materiale.

Zmiany w rozgrywce

Edycja Legendarna to jednak nie tylko poprawki wizualne. W znacznym stopniu zmieni się również sama rozgrywka, szczególnie w pierwszej odsłonie cyklu. Mass Effect z 2007 roku charakteryzował się mocno RPG-owym systemem walki, oznacza to, że np. za celność naszych strzałów odpowiadały po części statystyki. W nowej wersji pojedynki będą, wzorem kolejnych odsłon, bazowały na elementach znanych z shooterów i gier akcji, pojawi się zatem m.in. bonus do obrażeń za trafienie humanoidalnego wroga w głowę czy dedykowany przycisk do walki wręcz. W znacznym stopniu usprawniono również poruszanie się podczas starć, celowanie czy samo strzelanie (teraz jest znacznie bardziej odczuwalne).

Mass effect legendary edition

Kolejne zmiany dotknęły system uzbrojenia. W Mass Effect Legendary Edition będziemy mogli korzystać ze wszystkich rodzajów broni, bez względu na to, jaką klasę postaci wybierzemy. Również zarządzanie ekwipunkiem jest teraz znacznie bardziej intuicyjne.

Twórcy remastera całkowicie przebudowali system jazdy transportera Mako, który w oryginale przeszedł do historii, jako jeden z najgorszych elementów całej produkcji Bioware. W Edycji Legendarniej pojazd otrzymał jednak zupełnie nowy system sterowania, co sprawia, że dedykowane mu etapy będą znacznie przyjemniejsze.

Mass Effect Legendary Edition – polska wersja językowa

Polski wydawca tytuły zaskoczył nas wiadomością, że pierwsze dwie odsłony cyklu mogą liczyć na pełną wersję językową (z dubbingiem oraz napisami) – podobnie jak miało to miejsce w przypadku oryginałów. Warto jednak podkreślić, że pełne tłumaczenie nie obejmie wszystkich elementów produkcji. Polskich aktorów nie usłyszmy w dodatku Lair of the Shadow Broker (Kryjówka Handlarza Cieni). W przypadku Mass Effect 3, do naszej dyspozycji oddane zostaną jedynie polskie napisy z oryginalnymi angielskimi głosami.

Aktualizacja - polska wersja językowa z problemami

Choć Mass Effect Legendary Edition jest chwalone przez recenzentów, to nie obyło się bez problemów. Te szczególnie dotknęły polskich graczy. Dopiero w dniu premiery tytułu okazało się, że poniekąd zmuszeni jesteśmy do wybrania pełnej polskiej wersji językowej (z dubbingiem). W menu gry jest oczywiście opcja wybrania preferowanego języka, jednak każdy wybór oznacza zmianę zarówno ścieżki audio, jak i napisów w grze. Oznacza to, że nie ma możliwości wybrania oryginalnego dubbingu (angielskiego) i polskich napisów. Jeśli chcemy usłyszeć Sheparda w języku "Shakespeare'a", to automatycznie zmieniają się również wszelkie napisy w grze.

Cała sprawa jest o tyle skomplikowana, że przecież Mass Effect 3, który również wchodzi w skład Edycji Legendarnej, jest dostępny jedynie w wersji z angielskim dubbingiem i polskimi napisami. Co więcej, polski oddział EA mógł wprowadzić kupujących w błąd bowiem na pudełku z grą wyraźnie widnieją symbole, które wskazują na to, że w przypadku Mass Effect Legendary Edition mamy do czynienia z lokalizacją "kinową", czyli napisy w rodzimym języku plus oryginalny dubbing.

mass effect legendary edition

Fora EA zostały przez weekend "zalane" niezadowolonymi komentarzami użytkowników. W tym całym zamieszaniu pojawiła się jednak nadzieja na pozytywne rozwiązanie sprawy. Polski Community Manger - @EA_Cekiel, ujawnił, że sprawa jest rozwojowa i obiecuje regularne aktualizacje.

Na chwilę obecną nie mogę Wam niczego obiecać, poza tym, że dam Wam znać, tak szybko jak będę miał dodatkowe aktualizacje w tej sprawie - @EA_Cekiel.

Miejmy zatem nadzieję, że Electronic Arts zdecyduje się na małą aktualizację, która pozwoli rozdzielić dubbing i napisy.

Mass Effect Edycja Legendarna – cena i platformy

Mass Effect Edycja Legendarna jest już dostępna na PC oraz konsolach Xbox One, Xbox Series X / S, PlayStation 4 i PlayStation 5.

Najlepsze ceny na pudełkowe i cyfrowe wydanie gry znajdziecie naszym poradniku.

Mass effect legendary edition

Mass Effect Legendary Edition – wydajność na PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X

W zależności od wybranego sprzętu Mass Effect Legendary Edition będzie prezentować się nieco inaczej. W przypadku konsol zdecydowanym zwycięzcą jest Xbox Series X, który pozwoli uruchomić grę w 120 klatkach na sekundy w rozdzielczości 1440p bądź w 60 kl./s w rozdzielczości 4K. Wydajność na pozostałych urządzeniach prezentuje się następująco:

 • PlayStation 5 - 60 kl./s w rozdzielczości 4K / 60 kl./s w rozdzielczości 1440p
 • PlayStation 4 Pro - 30 kl./s w rozdzielczości 4K / 60 kl./s w rozdzielczości 1440p
 • PlayStation 4 - 30 kl./s w rozdzielczości 1080p / 60 kl./s w rozdzielczości 1080p
 • Xbox Series S / Xbox One X - 30 kl./s w rozdzielczości 4K / 60 kl./s w rozdzielczości 1440p
 • Xbox One i One S: 30 kl./s w rozdzielczości 1080p / 60 kl./s w rozdzielczości 1080p.

Wymagania sprzętowe na PC

Jeśli waszą główną platformą do gier jest PC, to mamy dla was dobre wieści - Mass Effect Legendary Edition nie obciąży mocno waszych urządzeń.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: AMD FX-8350 lub równorzędny / Intel Core i5 3570 lub równorzędny
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon 7970 / R9 280X lub NVIDIA GTX 760
 • Wersja DirectX: 11
 • Miejsce na dysku: 120 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X lub Intel Core i7-7700
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon Vega 56 lub NVIDIA GTX 1070
 • Wersja DirectX: 11
 • Miejsce na dysku: 120 GB

Mass Effect Legendary Edition – recenzje i opinie

Mass effect legendary edition

Cześć dziennikarzy mogła przedpremierowo zapoznać się z Mass Effect Legendary Edition i większość z nich jest zgodna – otrzymaliśmy remaster marzeń. Choć chwalona jest przede wszystkim oprawa audio-wizualna, to recenzenci zwrócili uwagę również na bardzo pozytywne zmiany, które dotknęły przede wszystkim pierwszą część trylogii. Dodatkowo twórcy nowej wersji zadbali o kilka „smaczków”, jak choćby komiksy, które pozwalają graczom przypomnieć sobie wydarzenia z poszczególnych odsłon. Jest to szczególnie przydatne, gdy z jakichś powodów będziecie chcieli np. odpuścić sobie pierwszą część i zacząć od razu od Mass Effect 2.

Aktualizacja 04.06.2021 - Polskie wydanie z długo wyczekiwaną funkcją

Już w dniu premiery Mass Effect Legendary Edition okazało się, że choć ta otrzyma polską wersję, to graczom nie dane będzie samodzielnie wybrać dubbingu. Oznacza to, że obecnie nie możliwe jest wybranie ustawienia, w którym postacie przemówią w języku angielskim, a gra zostanie wzbogacona o polskie napisy. Jak można się było spodziewać decyzja Electronic Arts spotkała się z oburzeniem graczy. Na szczęście, jak się właśnie okazało, EA szykuje stosowną aktualizację, która pozwoli na swobodne wybieranie języka i dubbingu w grze. Na polskim forum EA poświęconym Mass Effect Legendary Edition pojawił się wpis jednego z moderatorów, który nie pozostawia żadnych złudzeń, co do wprowadznie nowej funkcji.

Miło mi Was poinformować, że na początku czerwca planujemy wypuścić patch dla gry, który będzie zawierać różne aktualizacje, w tym możliwość wyboru przez graczy angielskiego lektora, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. - Cekiel, EA Community Manager

Jest to z pewnością znakomita wiadomość, dla wszystkich graczy, którzy do tej pory nie byli zdecydowani na zakup produkcji właśnie ze względu na ograniczenia językowe.