Masz 18-29 lat i dostałeś e-skierowanie? Zaszczep się dziś!

Dostałeś w nocy e-skierowanie. Przy odrobinie chęci i samozaparcia możesz zaszczepić się praktycznie bez kolejki. Sprawdź, co zrobić.

Osoby z przedziały wiekowego 18-29 lat, które w styczniu zgłosiły chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mogą zaszczepić się już dziś. Wymaga to co prawda nieco gimnastyki oraz prawdopodobnie własnego środka transportu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć szczepionkę znacznie szybciej, niż proponuje system e-rezerwacji.

Szczepionka przeciwko COVID-19
Źródło: Spencer Davis/Unsplash

Szczepionka przeciwko COVID-19

Źródło: Spencer Davis/Unsplash

Jak zaszczepić się już dziś?

W największych miastach w Polsce czas oczekiwania na szczepienie wynosi obecnie około dwóch tygodni od daty rejestracji. W przypadku Warszawy otrzymamy preparat AstraZeneca, a w innych miastach wojewódzkich znajdziemy również Pfizera, Modernę oraz Johnson & Johnson.

Co zrobić w przypadku, gdy zależy nam na jak najszybszym szczepieniu, aby na początku wakacji mieć już paszport szczepionkowy?

Wtedy z pomocą przychodzi strona szczepienia.github.io, która pozwala wyszukiwać najbliższe terminy szczepień. Po znalezieniu odpowiedniego wystarczy na internetowym koncie pacjenta wyszukać miejscowość, która ma wolne szczepionki i zapisać się na przyjęcie dawki.

W przypadku, gdy mieszkasz w Warszawie możesz poszukać wolnych punktów w województwie podlaskim. Mnóstwo wolnych terminów na Modernę lub Pfizera znajdziesz w Białymstoku, Wysokim Mazowieckim lub w okolicach Łomży. Od przyjęcia szczepionki dzieli Cię od kilku do kilkudziesięciu godzin oczekiwania oraz 1,5-2 godziny drogi samochodem.

Wolne terminy na Podlasiu

Wolne terminy na Podlasiu

Mieszkańcy Krakowa również mogą wykorzystać ten sposób i zaszczepić się w Rzeszowie, gdzie znajdziemy mnóstwo wolnych terminów.

Osobiście przetestowałem wyżej wymieniony sposób. Zrezygnowałem z proponowanego szczepienia w Warszawie (17 maja, AstraZeneca) i wybrałem szczepienie 5 maja preparatem Moderna w województwie podlaskim. Dzięki takiemu zabiegowi na początku wakacji będę miał już paszport szczepionkowy uprawniający do podróżowania poza granicę bez konieczności wykonywania testów.

Uwaga: Strona szczepienia.github.io przestała działać w okolicach godziny 1:00, 4 maja 2021 roku. Oznacza to, że danej w niej mogą być nieaktualne, ale nadal naprowadzą nas na miasta, w których mogą być wolne szczepionki z bliskim terminem.

Sprawdź jakie są skutki uboczne szczepionki na COVID-19.