Masz Apple Watch i Maca? Wiedziałeś o tych funkcjach?

Zegarek Apple Watch to nie tylko dodatek do naszego iPhone'a. Smartwatch świetnie integruje się również z komputerami Mac i pozwala znacząco ułatwić pracę. Sprawdź najciekawsze opcje, które działają po połączeniu zegarka Apple Watch z komputerem Mac.


Apple Watch to jeden z najlepszych smartwatchy dostępnych na rynku. Większość konsumentów i posiadaczy zegarków od Apple wie, że są one świetnym uzupełnieniem dla iPhone'a oraz dodatkowo posiadają rewelacyjne funkcje zdrowotne oraz możliwości śledzenia naszej aktywności fizycznej.

Apple Watch i MacBook Pro
Źródło: macworld.com

Apple Watch i MacBook Pro

Źródło: macworld.com

Z drugiej strony jedynie niewielką część bardziej zaawansowanych technicznie użytkowników zegarków Apple Watch wie, że współpracują one również z komputerami Mac. Integracją tą Apple nie chwali się zbytnio na swoich stronach, a szkoda, ponieważ funkcje te znacząco ułatwiają pracę z komputerami Mac.

Zobacz również:

  • Zaostrzenie prywatności na iOS nie zadziałało na Facebooka!
  • Zegarki z Wear OS jeszcze szybsze? Qualcomm zapowiada inwestycje
  • Tag Heuer i Nintendo pracują nad wyjątkowym zegarkiem

Poniżej znajdziesz trzy funkcje zegarków Apple Watch, które możesz wykorzystać w połączeniu z Twoim komputerem Mac.

Najpierw porozmawiamy jednak o wymaganiach.

Aby zegarek Apple Watch zadziałał z komputerem Mac oba urządzenia muszą być zalogowane z wykorzystaniem tego samego identyfikatora Apple ID. Dodatkowo wymagane jest połączenie z tą samą siecią Wi-Fi. Dodatkowo musisz posiadać komputer Mac z połowy 2013 roku lub nowszy (sprawdzisz to klikając logo Apple w lewym górnym rogu i wybierając opcję Ten Mac...).

Gdy wiesz już, że posiadasz kompatybilne ze sobą urządzenia możemy przejść dalej do poszczególnych funkcji.

Odblokuj swojego Maca z wykorzystaniem zegarka Apple Watch

Apple ostatnimi czasy dodało do Apple Watch możliwość odblokowania iPhone'a w momencie, gdy nosimy maseczkę. Mało kto wie jednak, że podobna funkcja od dawna dostępna jest na komputerach Mac. Ucieszą się z niej szczególnie posiadacze modeli, które nie posiadają wbudowanego czytnika linii papilarnych Touch ID.

Aby odblokować komputer Mac z wykorzystaniem zegarka Apple Watch, smartwatch musi być sparowany z naszym iPhone'm i odblokowany. Dodatkowo musimy aktywować specjalna opcję na komputerze Mac. Aby to zrobić należy uruchomić Preferencje Systemowe > Ochrona i prywatność > Ogólne i zaznaczyć opcję "Używaj Apple Watch do odblokowywania aplikacji i swojego Maca".

Po aktywacji wyżej wymienionej opcji nie będziesz już musiał wpisywać swojego hasła podczas odblokowania komputera lub instalacji aplikacji. Uwaga - ponowne uruchomienie komputera i tak wymagać będzie podania hasła.

Odblokowanie iMac przez Apple Watch

Odblokowanie iMac przez Apple Watch

Sterowanie muzyką

Pracując na komputerze Mac słuchasz muzyki z wykorzystaniem programu Muzyka lub popularnych aplikacji streamingowych takich jak Spotify?

W przypadku Spotify musimy zainstalować dodatkową aplikację z App Store. Pozwala ona sterować muzyką z dowolnego urządzenia z wykorzystaniem naszego zegarka Apple Watch.

Sterowanie Spotify na Apple Watch

Sterowanie Spotify na Apple Watch

Gdy korzystasz z Apple Music lub odtwarzasz piosenki lokalnie z wykorzystaniem programu Muzyka musisz sparować z komputerem zegarek Apple Watch. W tym celu należy uruchomić na zegarku aplikację Pilot i kliknąć Dodaj urządzenie. Apple Watch wyświetli czterocyfrowy kod.

Pilot na Apple Watch

Pilot na Apple Watch

Masz Apple Watch i Maca? Wiedziałeś o tych funkcjach?
Łączenie Apple Watch z muzyką na Mac

Łączenie Apple Watch z muzyką na Mac

Na komputerze Mac uruchamiamy aplikacje Muzyka. W programie z listy wybieramy nasz zegarek Apple Watch i wpisujemy kod wyświetlający się na smartwatchu. Od teraz możemy sterować aplikacją Muzyka z Apple Watch.

Apple Music na Mac

Apple Music na Mac

Łącznie Apple Music z Apple Watch

Łącznie Apple Music z Apple Watch

Zakończenie łączenia

Zakończenie łączenia

Apple Watch jako prezenter w aplikacji Keynote

Zegarek Apple Watch może być również naszym prezenterem do zdalnej zmiany slajdów z aplikacji Keynote. Pakiet biurowy iWork również jest zintegrowany z zegarkami Apple Watch.

Aby połączyć Keynote z Apple Watch należy pobrać aplikację Keynote na iPhone i zegarek Apple Watch.

We wstępie musimy uruchomić opcję Pilota na Keynote na Macu. Uruchamiamy program, przechodzimy do Preferencji i wybieramy zakładkę Piloty.

Preferencje Keynote na Macu

Preferencje Keynote na Macu

Ustawienia pilotów

Ustawienia pilotów

Na smartfonie iPhone uruchamiamy aplikacje Keynote i w górnym prawym rogu wybieramy ikonę telefonu ze strzałką Play. Łączymy iPhone z naszym komputerem Mac.

Rozpoczęcie prezentacji na iPhone

Rozpoczęcie prezentacji na iPhone

Widok prezentera na iPhone

Widok prezentera na iPhone

Po ukończeniu procesu uruchamiamy aplikację Keynote na zegarku Apple Watch i możemy wygodnie sterować naszymi prezentacjami wprost z nadgarstka.

Rozpoczęcie prezentacji na Apple Watch

Rozpoczęcie prezentacji na Apple Watch

Sterowanie prezentacją na Apple Watch

Sterowanie prezentacją na Apple Watch