Masz MacBook'a? Lepiej zacznij ładować go z prawej strony

Wykorzystanie lewych złącz do ładowania zwiększa wykorzystanie procesora i negatywnie wpływa na wydajność.

Od 2015 roku Apple stopniowo wprowadza na rynek kolejne modele MacBook'ów wyposażone jedynie w złącza USB Typu C z Thunderbolt 3. Obecnie w oficjalnej nie kupimy już nowego MacBook'a z klasycznym, magnetycznym złączem MagSafe.

Masz MacBook'a? Lepiej zacznij ładować go z prawej strony

MacBook, MacBook Air oraz tańsze konfiguracje 13 calowego MacBook'a Pro posiadają złącza USB Typu C zlokalizowane z lewej strony. Droższe konfiguracje 13 calowych MacBook'ów Pro oraz 15 i 16 calowe MacBook'i Pro posiadają dodatkowe dwa złącza USB Typu C zlokalizowane na prawej krawędzi urządzenia.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]
  • Już dzisiaj można spróbować MacOS Sonoma. Sprawdzamy, jak to zrobić

Posiadacze tych komputerów mogą je ładować za pomocą dowolnie wybranego portu. Ta z pozoru nieistotna sprawa pozytywnie wpływa na komfort użytkowania, ale najnowsze informacje wskazują, że prawdopodobnie będziesz chciał ładować swojego MacBook'a korzystają ze złącz umieszczonych z prawej strony komputera.

Część użytkowników MacBook'ów zauważyła ostatnimi czasy, że podczas ładowania z wykorzystaniem złącz umieszczonych na lewej krawędzi znacząco wzrasta użycie procesora podczas wykonywania procesu o nazwie kernel_task. W tym momencie zapewne zastanawiasz się co to ma wspólnego z ładowaniem komputera?

Bez wchodzenia w zbędne szczegóły okazuje się, że większość kluczowych podzespołów MacBook'ów umieszczonych zostało z lewej strony. Podczas jednoczesnego ładowania z wykorzystaniem lewego portu oraz po podłączeniu innych akcesoriów wzrasta temperatura komputera. W pewnym momencie do gry wkracza Thunderbolt Left Proximity Sensor, czyli czujnik odpowiedzialny za monitorowanie temperatury. Jeżeli stwierdzi on, że wzrost jest za pracę rozpoczyna proces kernel_task, który z wykorzystaniem procesora monitorować będzie temperaturę całego komputera. Dodatkowo w tym samym momencie uruchomią się wentylatory, a praca może stać się zarówno mniej wydajna, jak i niezbyt przyjemna dla ucha.

Masz MacBook'a? Lepiej zacznij ładować go z prawej strony

Źródło: imore.com

Rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo proste. Jeżeli posiadasz droższego 13 calowego MacBook'a Pro lub 15/16 calowego MacBook'a Pro podpinaj ładowarkę do portów umieszczonych z prawej strony komputera. Niestety dla posiadaczy tańszych komputerów od Apple nie znaleziono jeszcze rozwiązania problemu.

Sprawdź, ile kosztuje 16 calowy MacBook Pro z czterema portami USB Typu C.

Źródło: imore.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: