Masz MacBook'a Pro? Zrób z Touch Bara dodatkowy monitor w Windows

Najnowsza generacja laptopów MacBook Pro (2016-) posiada pasek dotykowy Touch Bar. Okazuje się, że w systemie Windows 10 może on służyć jako dodatkowy monitor.

Apple w 2016 roku po raz pierwszy zaprezentowało aktualną generację MacBook'a Pro. Wybrane modele (od 2019 każdy) posiadają pasek dotykowy Touch Bar ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych Touch ID zamiast przycisków funkcyjnych.

Touch Bar jako dodatkowy monitor
Źródło: windowslatest.com

Touch Bar jako dodatkowy monitor

Źródło: windowslatest.com

Laptopy te posiadają wsparcie dla rozwiązania Boot Camp. Oznacza to, że zainstalujemy na nich Windowsa 10. Niestety, ale Apple nie wspiera Touch Bara w Windowsie. Po instalacji okienek Touch Bar na stałe wyświetla przyciski funkcyjne.

Okazuje się jednak, że użytkownicy w końcu znaleźli sposób na wykorzystanie Touch Bara w Windows 10.

W zeszłym roku jednemu z programistów udało się przeportować pasek zadań systemu Windows 10 z monitora głównego na pasek Touch Bar. Okazuje się, że to nie koniec modyfikacji. Po instalacji Windowsa 10 z wykorzystaniem Boot Camp oraz wykorzystaniu sterowników dostarczonych przez Microsoft do obsługi monitoriów możliwe jest wykorzystanie paska Touch Bar jako dodatkowego, drugiego monitora.

Oczywiście jak łatwo się domyśleć tak mały wyświetlacz, którego wysokość jest mniejsza, niż 100 pikseli jest bezużyteczny w roli dodatkowego monitora.

Aby uruchomić Touch Bar jako dodatkowy monitor w Windows 10 należało wykonać kilka modyfikacji sterownika iBridge Virtual FrameBuffer. System Windows natywnie nie obsługuje monitora o wysokości 60 pikseli. Programiści musieli oszukać system i ustawić wysokość na 100 pikseli.

Cały proces wymaga również zastosowania sterownika Common Class Generic Parent Driver firmy Microsoft oraz innego sterownika obsługującego transfer FrameBuffer. Całość zapewnia do 30 klatek na sekundę oraz nieznacznie wpływa na wydajność układu graficznego MacBook'a.

Rozwiązanie obsługuje również warstwę dotykową dostępną w Touch Bar, ale w chwili obecnej brakuje możliwości wykorzystania tego dodatku.

Projekt jest w rozwoju, a twórcy zapewniają, że będą dalej ulepszać obsługę Touch Bar w Windows 10.

Sprawdź, ile kosztuje MacBook Pro.

Zobacz, jak wymienić dysk SSD w starszym MacBooku.

Źródło: windowslatest.com