Masz Windows XP? Na 100% zostanie zainfekowany

W najnowszym raporcie „Security Intelligence Report” Microsoft udowadnia, że Windows XP jest obecnie blisko sześć razy częściej infekowany od Windows 8. A co dopiero będzie, gdy jego użytkownicy nie będą już mogli liczyć na aktualizacje bezpieczeństwa?

Microsoft opublikował najnowszą edycję raportu bezpieczeństwa „Security Intelligence Report”. W dużej mierze poświęcony on jest, co raczej nie powinno dziwić, systemowi Windows XP. Dowiadujemy się m.in., że:

- w I połowie tego roku 17% komputerów korzystających z Windows miało do czynienia ze szkodliwym oprogramowaniem

- poziom kontaktu ze złośliwym oprogramowaniem był co prawda taki sam dla użytkowników Windows 8 i Windows XP, lecz w przypadku tych drugich dochodziło blisko sześć razy częściej do infekcji systemu (Windows Vista/7 - 3,4/3 razy częściej)

Zobacz również:

  • Emotet - zagrożenie wróciło i tworzy swój botnet
  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?

Microsoft zwraca oczywiście przy tym uwagę na fakt, że w kwietniu kończy z wsparciem systemu Windows XP, co oznacza, że będzie on znacznie bardziej otwarty na działania cyberprzestępców. Co więcej, dodatkowo dzięki wydawanym aktualizacjom bezpieczeństwa na inne "okienka" będą oni mieli podane na tacy informacje na temat luk znajdujących się w Windows XP.

Microsoft rysuje więc przed użytkownikami "staruszka" wizję, która zakłada, że jeżeli pozostaną przy nim, mogą być praktycznie pewni, iż prędzej, czy później padnie on łupem cyberprzestępców. Jakie jest więc dla najlepsze wyjście w tej sytuacji? Oczywiście zakupienie Windows 8.1.

Pobierz raport „Security Intelligence Report”.