Masz dysk Seagate? Spróbuj upomnieć się o zwrot pieniędzy!

Seagate Technology LLC przegrało w amerykańskim sądzie rozprawę dotyczącą jednostek, w jakiej podawana jest pojemność dysku twardego. Za wprowadzające w błąd oznaczenia - np. dysk oznaczony jako "80 GB" ma zawsze 74,5 GB pojemności - firma będzie płacić odszkodowania i oferować darmowe kopie swych aplikacji.

Skąd wziął się problem? Otóż bierze się on ze sposobu, w jaki obliczana jest pojemność dysków twardych. Firmy produkujące HDD stosują zawsze jednostki SI, dlatego 80 GB oznacza zwykle około 80 000 000 000 bajtów.

Jednak w świecie komputerów i informatyki przyjęło się obliczanie pojemności z wykorzystaniem potęg dwójki, dlatego 80 GB to 80 * 1024 bajty * 1024 bajty * 1024 bajty, czyli 85 899 345 920 bajtów.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021 [Ranking]
  • Twoje prywatne dane są cenniejsze niż zawodowe - czemu więc nie korzystasz z serwera NAS?

Klienci kupujący dyski twarde byli często zszokowani: HDD z etykietką "80 GB" w systemie operacyjnym rozpoznawany był jako urządzenie o pojemności 74-75 GB. Jako użytkownicy na każdym "zwykłym" gigabajcie traciliśmy ok. 74 MB (7,37 procenta). Niby nic, ale przy tak olbrzymich pojemnościach różnica staje się odczuwalna.

Rozwiązanie - proces

Amerykańscy użytkownicy (w tym szczególnie Michael Lazar i Sarah Cho) poczuli się oszukani i postanowili wytoczyć firmie Seagate proces. Sprawa była z góry wygrana, dlatego korporacja bardzo szybko postanowiła pójść na ugodę.

Teraz każdy Amerykanin, który kupił dysk Seagate w przeciągu ostatnich 6 lat (przed 1 stycznia 2006) otrzyma zwrot "nadpłaty". Rekompensata ma wynieść 5 procent wartości dysku netto i przyznawana jest za okazaniem dowodu zakupu.

Ci klienci, którzy zdecydowali się na dysk Seagate między 1 stycznia 2006 a 26 września 2007, mogą bezpłatnie skorzystać z komercyjnych aplikacji firmy.

Rekompensata przyznawana jest wyłącznie tym, którzy kupili HDD jako samodzielne urządzenie - i tylko w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się jednak, że podobny proces sądowy przydałby się również w Unii Europejskiej, by producenci raz na zawsze zdecydowali się na dokładniejsze informacje o dyskach twardych albo pożegnali się z wprowadzającymi w błąd etykietkami.