Masz iPhone i znudził Ci się iOS? Zainstaluj sobie Linuxa

Jeden z użytkowników portalu Reddit pochwalił się udaną instalacją Ubuntu na iPhone 7. Jak działa Linux na czteroletnim modelu iPhone'a?

System iOS w niektórych wydaniach i na wybranych modelach urządzeń podatny jest na proces Jailbreak'u, który pozwala na zdjęcie zabezpieczeń systemu operacyjnego. Pozwala to na modyfikowanie systemu operacyjnego iOS do własnych potrzeb oraz instalowanie aplikacji i rozszerzeń spoza App Store.

iPhone 7
Źródło: macworld.com

iPhone 7

Źródło: macworld.com

Jeden z użytkowników Reddita postanowił skorzystać z odblokowanego iPhone'a 7 i zainstalował na nim port Ubuntu.

Zobacz również:

newhacker1746 pochwalił się swoim osiągnięciem i udostępnił na YouTube filmik pokazujący uruchamiające się Ubuntu na iPhone 7.

Ze względu na problemy z wbudowaną pamięcią masową instalacja musiała odbyć się z wykorzystaniem nośnika zewnętrznego. Przed przystąpieniem do całego prodcu konieczne było wykonanie Jailbreak z wykorzystaniem narzędzia checkra1n. Działa ono dzięki luce sprzętowej checkm8. Do całego procesu potrzebny jest iPhone 7 z procesorem Apple A10 Fusion.

Wcześniej przygotowany model iPhone'a jest w stanie zainstalować i uruchomić Ubuntu 20.04 w wersji arm64, co jest widoczne na poniższym filmie.

Oczywiście na pełną kompatybilność i obsługę nakładki graficznej nie ma co liczyć, ale smartfon wyświetla wiersz poleceń Ubuntu i jest w stanie pracować z systemem operacyjnym Linux. Szczegółowe informacje o instalacji Linuxa na iPhone 7 znajdują się na Reddit.

Źródło: 9to5Mac.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: