Masz niski sufit? Uważaj, Sanepid może zamknąć twoją pracownię komputerową!

Decyzją Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 132 przy ul. Bolesława Śmiałego w Krakowie-Tyńcu pozbawione zostały dostępu do pracowni komputerowej. Dr hab. Rafał Niżankowski jest nieugięty - jego zdaniem pomieszczenie o wysokości 235 centymetrów nie może być wykorzystywane do celów edukacyjnych.

Szkoła Podstawowa nr 132 przy ul. Bolesława Śmiałego w Tyńcu mieści się w dwupiętrowym budynku. Lekcje od kilkunastu lat odbywają się również na poddaszu, które od kilku lat wykorzystywane jest jako pracownia komputerowa - dzięki ubiegłorocznej unijnej dotacji wyposażono ją w dziesięć nowych komputerów oraz nowe wykładziny i meble.

Niestety podczas przeprowadzonej niedawno przez pracowników Sanepidu kontroli stwierdzono, że wysokość pracowni jest niewystarczająca - brakuje "aż" 15 centymetrów (minimalna wysokość wg przepisów to 2,5 metra). Skutkiem tego, Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr hab. Rafał Niżankowski, wydał decyzję o zamknięciu sali.

Niestety nic nie dała interwencja dyrektora szkoły - Ewy Nocuń - która poprosiła o czasowe odstępstwo od przepisów pozwalające na wykorzystywanie pracowni komputerowej do czasu, aż dach szkoły oraz poddasze zostaną wyremontowane (ma to nastąpić najpóźniej za dwa lata) - dzięki temu wysokość spornego pomieszczenia zwiększy się i osiągnie wymagane 2,5 metra. Szkoła postanowiła - po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi Wojewódzkiego Inspektora - odwołać się do Głównego Inspektora - dr Andrzeja Wojtyły. Jeżeli i ten krok nie przyniesie żadnych korzyści, sala komputerowa zostanie definitywnie zamknięta.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż cała sytuacja będzie miała poważne konsekwencje dla budżetu szkoły. Będzie ona bowiem musiała wygospodarować inne pomieszczenie na pracownię oraz przeznaczyć na jego adaptację dodatkowe środki.

Anna Armatys, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej tłumaczy, iż decyzja jej szefa jest taka a nie inna, gdyż "musi on w swoich decyzjach kierować się obowiązującym prawem. A prawo mówi, że sale w budynkach użyteczności publicznej powinny mieć trzy metry. A 2,5 metra to powszechnie dopuszczalne odstępstwo od normy. W świetle tych przepisów sala komputerowa w szkole nr 132 jest za niska o 65, a nie o 15 centymetrów".

Szkoła posiada również własną stronę internetową, na której można przeczytać:

"Uczniowie są nauczani nowoczesnymi metodami. Posiadamy dobrze wyposażoną pracownię komputerową i stały dostęp do internetu a uczniowie swobodnie porozumiewają się za jego pośrednictwem jak również korzystają z jego zasobów".


Zobacz również