Masz nowego Huawei'a? Niedługo Twój smartfon straci Androida!

Najnowszy wyciek zawiera informacje o kompatybilności autorskiego procesora HarmonyOS z autorskimi układami Kirin produkowanymi przez HiSilicon. Jakie urządzenia otrzymają możliwość aktualizacji z Androida do HarmonyOS.

Czy zmiana systemu operacyjnego na zupełnie inny jest na urządzeniach mobilnych wykonalna? Samsung już raz to udowodnił. Zegarki Galaxy Watch podczas jednej z aktualizacji zmieniły system operacyjny z Androida 4.3 na Tizen.

Huawei P20 Pro i P30 Pro
Źródło: techadvisor.co.uk

Huawei P20 Pro i P30 Pro

Źródło: techadvisor.co.uk

Teraz do podobnej sytuacji przygotowuje się Huawei. W związku z utratą dostępu do usług Google Chińczycy rozwijają własne rozwiązanie, które w przyszłości zastąpi zielonego robota na urządzeniach mobilnych Huawei. Mowa oczywiście o skalowalnym systemie operacyjnym HarmonyOS, który znajdzie zastosowanie nie tylko w telefonach, ale także zegarkach, tabletach czy telewizorach.

Zobacz również:

HarmonyOS znany również jako Hongmeng OS pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Na początku rozwiązanie to trafi na telewizory. Pierwsze smartfony otrzymają HarmonyOS w 2021 roku.

Do internetu wyciekła właśnie rzekoma lista kompatybilności z procesorami Kirin. Co ważne znajdziemy na niej popularne układy, które stosowane są w aktualnie sprzedanych smartfonach.

Wpis na Weibo donosi, że na HarmonyOS mogą liczyć posiadacze smartfonów z następującymi układami:

  • Kirin 9000 - aktualizacja w pierwszej turze
  • Kirin 990 5G - druga tura
  • Kirin 990 4G (częściowa kompatybilność), 985, 820 (częściowa kompatybilność) - trzecia tura
  • Kirin 820 (częściowa kompatybilność), 980 - czwarta tura
  • Kirin 810, 710 (częściowa kompatybilność) - ostatnia tura

Jak widać na liście znajdują się zarówno flagowe, jak i średnio półkowe układy Kirin. Z zestawienia wynika, że nadchodzące flagowe modele Mate 40 otrzymają chipset Kirin 9000. Smartfony te jako pierwsze będą mogły pracować pod kontrolą HongmengOS. W dalszej kolejności aktualizacje otrzymają P40, Mate 30 oraz Mate Xs.

Pierwsze urządzenia IoT oraz smart home z HarmonyOS pojawią się jeszcze w tym roku.

Zobacz, czy Twój smartfon otrzyma Androida 11.

Sprawdź, ile kosztuje Huawei P40 Pro.

Źródło: huaweicentral.com