Masz nowego MacBook'a? Osłona kamery może uszkodzić Twój ekran

To nie zdarza się codziennie. Apple wydało oficjalne oświadczenie, w którym ostrzega użytkowników nowych modeli MacBook'a przed osłonkami na kamerę.

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, a nawet telefonów komórkowych zasłania swoje przednie kamerki w obawie o prywatność. Wcześniej do takich działań przyznali się nawet właściciele największych firm z branży IT i Social Media, jak chociażby Mark Zuckerberg.

MacBook z uruchomioną aplikacją FaceTime

MacBook z uruchomioną aplikacją FaceTime

Apple wydało właśnie najnowsze oświadczenie, w którym twierdzi, że osłonka prywatności na kamerkę to zbędne akcesorium, które może przynieść więcej strat, niż korzyści. Gigant z Cupertino odradza zaklejania kamerek w wielkości modeli MacBook'ów.

W nowym dokumencie wsparcia technicznego opublikowanym na witrynie Apple firma prosi klientów o nieużywanie osłonek prywatności w połączeniu z komputerami MacBook (2015-2017), MacBook Air (2018+) oraz MacBook Pro (Retina 2012+).

Apple twierdzi, że korzystanie z osłony prywatność powoduje problemy z pracą czujnika automatycznej jasności podświetlenia ekranu/klawiatury, uniemożliwia działanie True Tone, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia matrycy.

Od pewnego czasu w sieci pojawiają się wpisy osób, których komputery uległy uszkodzeniu przez osłonę kamerki. Konstrukcja najnowszych komputerów MacBook, która spowodowała zmniejszenie wymiarów komputera nie pozostawia wolnego miejsca pomiędzy klawiaturą a ekranem. Mocniejsze zamknięte komputera z naklejoną osłonką prywatności może powodować pęknięcie matrycy.

Dodatkowo w MacBook'ach Pro 2012-2015 z ekranem Retina i portami USB Typu A naklejenie osłonki prywatności może przyczynić się do odklejenia warstwy antyrefleksyjnej z wyświetlacza.

MacBook Pro Early 2015 z wadliwą matrycą Retina

MacBook Pro Early 2015 z wadliwą matrycą Retina

Firma Apple zaleca, aby zamiast korzystania z akcesorium zasłaniającego kamerkę monitorować z poziomu systemu operacyjnego macOS czy jakaś aplikacja wykorzystuje kamerkę. Dodatkowo zaleca się obserwowanie diody wskazującej na aktywność kamerki.

Apple informuje, że nie ma możliwości, aby kamera pracowała podczas, gdy dioda sygnalizacyjna jest wyłączona. Dodatkowo w systemie operacyjnym macOS Mojave i nowszych możliwe jest wyłączenie dostępu do kamery dla poszczególnych aplikacji.

Użytkownikom, którzy pracują w środowisku wymagającym zastosowania osłony na kamerkę zaleca się stosowanie cienkich akcesoriów o grubości maksymalnie 0,1 mm. Wszystkie grubsze osłonki mogą spowodować uszkodzenie matrycy.

Przeczytaj najnowsze informacje na temat iPhone'a 12.

Sprawdź, ile kosztuje obecnie najtańszy MacBook Air 2017