Masz pirackie Windows? Sam jesteś winien infekcjom malware

Użytkownicy w państwach o wysokim wskaźniku piractwa komputerowego są bardziej narażeni na zainfekowanie peceta złośliwym oprogramowaniem niż mieszkańcy krajów o niskim odsetku nielegalnych aplikacji - ostrzega Microsoft.

Wskaźniki infekcji złośliwym oprogramowaniem na świecie (źródło: Microsoft)

Współczynnik zainfekowania systemów Windows (źródło: Microsoft)

Polecamy:

Zobacz także:

Microsoft opublikował kolejną edycję opracowania Security Intelligence Report (pojawia się ono dwa razy w roku). Siódme wydanie raportu skupia się na pierwszej połowie 2009 r. i przedstawia zagrożenia wynikające z błędów oprogramowania, działania exploitów, szkodliwych aplikacji (malware) oraz potencjalnie niepożądanego oprogramowania.

Microsoft zbiera dane o infekcjach m.in. za pośrednictwem oferowanych przez siebie bezpłatnych narzędzi zabezpieczających, takich jak Windows Defender, Malicious Software Removal Tool (MSRT) i Microsoft Security Essentials. Na podstawie informacji uzyskiwanych w wyniku analiz czy skanów systemów oszacowywany jest odsetek zainfekowanych pecetów.

Wskaźnik infekcji oddaje liczba komputerów wyczyszczonych ze złośliwego oprogramowania przez narzędzie MSRT na każde 1000 uruchomień tej aplikacji. Przykładowo - jeśli w danej lokacji odnotowano 50 tys. uruchomień programu MSRT, za pomocą którego usunięto 200 infekcji, odsetek infekcji dla tej lokalizacji wynosi 4.0 (200/50000 x 1000).

W Polsce w pierwszym półroczu 2009 r. liczba pecetów, z których za pomocą MSRT usunięte zostały złośliwe aplikacje, wyniosła 551 419 (wzrosła więc w porównaniu z drugą połową 2008 r. o ponad 140 tys.). Wskaźnik infekcji dla Polski wynosi 13.0.

Najniższym wskaźnikiem CCM może pochwalić się Finlandia (1,9), najwyższy odnotowano w Serbii i Czarnogórze - 97,2.

Jeff Williams, menedżer Microsoft Malware Protection Center podkreśla, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy piractwem a wskaźnikiem infekcji malware. Związek ten wynika z wątpliwości i podejrzliwości użytkowników w krajach dotkniętych piractwem wobec instalowania systemowych aktualizacji bezpieczeństwa. Posiadacze nielicencjonowanych kopii Windows obawiają się bowiem, że zainstalowanie patchy pobranych przez mechanizm Windows Update zablokuje im system lub przyczyni się do ustalenia tożsamości.

Dane zawarte w raporcie nie zawsze potwierdzają tezę J. Williamsa. W Chinach czy Francji piractwo komputerowe jest bardziej rozpowszechnione niż w Stanach Zjednoczonych (dane za Business Software Alliance), a mimo to wskaźnik infekcji jest niższy niż w Ameryce. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w ślad za wyższym współczynnikiem piractwa idzie także większy odsetek infekcji.

Vista bezpieczniejsza od XP

Współczynnik zainfekowania, porównując różne wersje systemów Microsoftu z zainstalowanymi Service Packami, jest aż o 61,9 % niższy w wypadku Windows Vista SP1 niż Windows XP SP3. W przypadku wersji RTM (release-to-manufacture) wspomnianych OS-ów różnica ta jest jeszcze większa i wynosi 85,3%.