Masz problem z licencjami? Microsoft pomoże

Product Licensing Advisor to nowa usługa giganta z Redmond, która w założeniu ma pomagać użytkownikom w określeniu, których aplikacji Microsoftu potrzebują w pierwszej kolejności. Na zasadzie porównania różnych typów oferowanych przez koncern licencji z potrzebami klientów PLA ma pomagać im w wyborze najodpowiedniejszego dla nich produktu po najatrakcyjniejszej cenie.

Product Licensing Advisor ma porównywać produkty Microsoftu dostępne na licencjach Open License Business, Open License Volume, Open Value, Select License i Enterprise Agreement. Nie będzie można skorzystać z programu w przypadku licencji akademickich i rządowych. Program ma, wedle zapowiedzi koncernu, przeliczać szacowaną cenę detaliczną oprogramowania i dostarczać informacji na temat dokładnej jego konfiguracji (w tym wersji językowej oraz numeru edycji).

Niestety, na chwilę obecną z programu będa mogli korzystać jedynie użytkownicy w Stanach Zjednoczonych. Microsoft planuje jednak kilka etapów rozwoju PLA. Poza wspomnianym wcześniej udostępnieniem narzędzi porównawczych i przewodników po licencjach (License Trainer), są to:

- inkorporacja do PLA informacji dostępnych dotychczas dzięki programowi Software Assurance (szczegółowe informacje o produktach i dodatkach do oprogramowania, itp.) - styczeń 2006 r.

- wprowadzenie kompleksowych rozwiązań takich jak możliwość prowadzenia rozmów na żywo z konsultantami firmy, a sama usługa ma zostać udostępniona w 19 dodatkowych językach (PLA jest na razie dostępny w języku angielskim). Ma to nastąpić wiosną 2006 r.

Przypomnijmy, że w 2001 r. Microsoft poczynił pierwszy krok w kierunku uproszczenia zasad licencjonowania swoich produktów, wprowadzając programy Licensing 6.0 i Software Assurance.


Zobacz również