Masz wydajną kartę graficzną? Zatrudnij ją do zwalczania koronawirusa

Naukowcy potrzebują mocy obliczeniowej. Twoja karta graficzna może przyśpieszyć prace nad szczepionką na COVID-19.

Znudziło Ci się już granie w gry podczas kwarantanny? A może Twój komputer ma właśnie chwilę wolnego, ponieważ zająłeś się czytaniem książki lub sprzątaniem domu? Jeżeli posiadasz wydajnego peceta możesz przyczynić się do zwalczania koronawirusa. Naukowcy potrzebują mocy obliczeniowej w celu przeprowadzania badań, a Twoja karta graficzna może im ją zapewnić.

Masz wydajną kartę graficzną? Zatrudnij ją do zwalczania koronawirusa

Źródło: nvidia.com

Laboratorium Pande na Uniwersytecie Stanforda posiada rozproszoną sieć komputerową o nazwie [email protected] od prawie dwudziestu lat. Rozwiązanie to służy do badań nad chorobami wykorzystując przy tym nie używane aktualnie komputery PC rozlokowane na całym świecie. Dziś zdecydowano się na udostępnienie zasobów w celu przyśpieszenia badań nad koronawirusem.

Zobacz również:

  • Wariant Delta: będzie nowa szczepionka? Pfizer ma plan!
  • Covid – wariant Delta już dominuje w Polsce i jest coraz gorzej

[email protected] łączy w sobie moc tysięcy komputerów PC rozlokowanych w domach na całym świecie. Jako całość tworzą one jeden potężny superkomputer wykorzystywany do celów naukowych. Każdy komputer przetwarza cząstkę kodu, która następnie łączona jest w zbiór danych udostępnianych badaczom.

Według Wikipedii [email protected] jest obecnie jednym z najszybszych systemów obliczeniowych na świecie i osiąga prędkość około 98,7 petaFLOPS'ów. Dane pochodzą z początku tego miesiąca.

NVIDIA za pomocą swojego profilu @NVIDIAGeForce za pomocą Twittera poprosiła internautów o dołączenie do inicjatywy.

Rozwiązanie pozwala wybrać trzy tryby pracy. Przy maksymalnym i średnim obciążeniu [email protected] wykorzystuje prawie 100 procent potencjału procesora CPU oraz około 40 procent wydajności graficznej. W ustawieniu minimalnym obciążenie procesora spada do około 40 procent. Szczegółowe wykorzystanie zależy od posiadanych podzespołów.

Użytkownicy nie powinni się obawiać, że ich komputer zwolni. Program automatycznie wyłącza się, kiedy użytkownik zaczyna korzystać z komputera. [email protected] uruchamia się ponownie, gdy komputer przechodzi w stan bezczynności.

Program można pobrać bezpośrednio z witryny foldingathome.org.

Sprawdź, ile kosztuje najwydajniejsza obecnie karta graficzna GeForce RTX 2080 Super.

Źródło: techspot.com