Masz wydajną kartę graficzną? Zatrudnij ją do zwalczania koronawirusa

Naukowcy potrzebują mocy obliczeniowej. Twoja karta graficzna może przyśpieszyć prace nad szczepionką na COVID-19.

Znudziło Ci się już granie w gry podczas kwarantanny? A może Twój komputer ma właśnie chwilę wolnego, ponieważ zająłeś się czytaniem książki lub sprzątaniem domu? Jeżeli posiadasz wydajnego peceta możesz przyczynić się do zwalczania koronawirusa. Naukowcy potrzebują mocy obliczeniowej w celu przeprowadzania badań, a Twoja karta graficzna może im ją zapewnić.

Źródło: nvidia.com

Źródło: nvidia.com

Laboratorium Pande na Uniwersytecie Stanforda posiada rozproszoną sieć komputerową o nazwie Folding@home od prawie dwudziestu lat. Rozwiązanie to służy do badań nad chorobami wykorzystując przy tym nie używane aktualnie komputery PC rozlokowane na całym świecie. Dziś zdecydowano się na udostępnienie zasobów w celu przyśpieszenia badań nad koronawirusem.

Folding@home łączy w sobie moc tysięcy komputerów PC rozlokowanych w domach na całym świecie. Jako całość tworzą one jeden potężny superkomputer wykorzystywany do celów naukowych. Każdy komputer przetwarza cząstkę kodu, która następnie łączona jest w zbiór danych udostępnianych badaczom.

Według Wikipedii Folding@home jest obecnie jednym z najszybszych systemów obliczeniowych na świecie i osiąga prędkość około 98,7 petaFLOPS'ów. Dane pochodzą z początku tego miesiąca.

NVIDIA za pomocą swojego profilu @NVIDIAGeForce za pomocą Twittera poprosiła internautów o dołączenie do inicjatywy.

Rozwiązanie pozwala wybrać trzy tryby pracy. Przy maksymalnym i średnim obciążeniu Folding@home wykorzystuje prawie 100 procent potencjału procesora CPU oraz około 40 procent wydajności graficznej. W ustawieniu minimalnym obciążenie procesora spada do około 40 procent. Szczegółowe wykorzystanie zależy od posiadanych podzespołów.

Użytkownicy nie powinni się obawiać, że ich komputer zwolni. Program automatycznie wyłącza się, kiedy użytkownik zaczyna korzystać z komputera. Folding@home uruchamia się ponownie, gdy komputer przechodzi w stan bezczynności.

Program można pobrać bezpośrednio z witryny foldingathome.org.

Sprawdź, ile kosztuje najwydajniejsza obecnie karta graficzna GeForce RTX 2080 Super.

Źródło: techspot.com