Maszyna do domu

Nowe rozwiązania technologiczne szybko stają się standardem wyposażenia komputerów domowych, a wciąż spadające ceny zwiększają ich trakcyjność.

Nowe rozwiązania technologiczne szybko stają się standardem wyposażenia komputerów domowych, a wciąż spadające ceny zwiększają ich trakcyjność.

Test zeastawów komputerowych

Test zeastawów komputerowych

Producenci procesorów prześcigają się w łamaniu kolejnych barier prędkości. Przykładem może być dwóch potentatów w tej dziedzinie. AMD pierwsze przełamało granicę 1 GHz, a teraz Intel atakuje rynek nową jednostką taktowaną zegarem 2,2 GHz. Duża konkurencja powoduje obniżki cen, a dzięki temu coraz bardziej wydajne komputery są dostępne za rozsądne pieniądze. W minionym roku wprowadzono wiele nowości: system Windows XP, układ graficzny NVIDII GeForce3, dyski osiągające pojemność 100 GB. Wszystkie te nowinki znajdziesz w większości przetestowanych przez nas komputerów.

Zakup komputera

Przed wyborem komputera należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: do czego przede wszystkim będzie służył. Jeżeli ma to być typowy domowy pecet, służący głównie do rozrywki oraz edycji dokumentów, ważna jest przede wszystkim jego wydajność ze względu na wymagania, które stawiają nowe gry oraz pakiety biurowe. Coraz częściej, z uwagi na szybko spadające ceny procesorów, montowane są zestawy z 1 GHz jednostką centralną, która na pewno będzie stanowiła mocny element. Zdania użytkowników są podzielone; jedni stanowczo obstają przy produktach Intela, inni są zwolennikami AMD. Na plus drugiemu producentowi należy zaliczyć niższą cenę przy porównywalnej wydajności, a jego nowe modele (Athlon XP) nawet nieznacznie przewyższają konkurencyjne. Użytkownikom bardziej wymagającym polecamy zestawy z bardzo wydajną jednostką centralną, np. Adax sOmega W1900M40 z Pentium 4 1900 MHz oraz XP BTC Professional firmy z Athlonem 1800+ (oba komputery charakteryzują się wysoką wydajnością i uzyskały najwyższe wyniki w testach przeprowadzonych programem SYSMark 2001, odpowiednio 171 i 182 pkt.). Do wyboru mamy również tańsze modele wyposażone w procesory AMD Duron i Intel Celeron, ale nie uzyskały one tak wysokich not, np. Highscreen XD BTC Expert wyposażony w Intel Celeron 1200 otrzymał 103 punkty w teście SYSMark 2001.

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów komputerowych

Parametry techniczne i wyniki testów zestawów komputerowych

Przy wyborze procesora istotną kwestią jest rodzaj zainstalowanego zestawu chłodzącego, zwłaszcza w wypadku produktów firmy AMD. Producenci podają najczęściej maksymalną dopuszczalną temperaturę, z jaką może pracować procesor, ale trzeba wiedzieć, że jest to temperatura rdzenia. Użytkownicy bardzo często mylą ją z temperaturą obudowy, mierzoną przez czujniki umieszczone na płycie głównej.

Obecnie coraz częściej w seryjnych modelach komputerów wykorzystuje się oparte na procesorze GeForce3 NVIDII, które charakteryzuje bardzo duża wydajność. Wśród testowanych przez nas zestawów znalazły się trzy wyposażone w karty graficzne oparte na układzie NVIDII GeForce3 Titanium 200 (wolniejszej i tańszej wersji GeForce3) i one zajęły pierwsze trzy miejsca. Pozostałe wyposażone były w karty oparte na układzie NVIDII GeForce2 MX, co znacznie obniżyło ich wyniki w teście 3Dmark2001.

Podsumowując, jeżeli jesteś miłośnikiem gier komputerowych, rozważ zakup zestawu komputerowego wyposażonego w kartę opartą na układzie NVIDII GeForce3.

Ważna jest również wielkość zainstalowanej pamięci operacyjnej. Obecnie niezbędne minimum to 128 MB, które pozwala na w miarę przyzwoitą pracę komputera. Natomiast jeśli będziesz korzystać z najnowszych aplikacji, gier oraz najnowszego systemu Microsoftu, Windows XP, jedynie 256 MB zapewni Ci komfort, bo przyspieszy szybkość pracy komputera. Jeżeli chcesz oglądać najnowsze filmy, zwróć uwagę, czy w skład wybranego przez Ciebie zestawu wchodzi napęd DVD oraz dobra karta dźwiękowa, a jeżeli chcesz je oglądać na ekranie telewizora, karta graficzna musi mieć wyjście TV-Out.

Kupując zestaw, zwróć uwagę na długość gwarancji. Często na sam komputer producenci dają gwarancję 24-miesięczną, a na monitor 36-miesięczną. JTT dodatkowo oferuje roczny pogwarancyjny serwis (bezpłatna robocizna). Sprawdź też, czy dostałeś instrukcję obsługi w języku polskim oraz instrukcje do poszczególnych komponentów, np. brak dokumentacji płyty głównej może być poważnym problemem podczas wymiany procesora.

Tanie i dobre

Jak się okazuje, tanie nie zawsze musi oznaczać gorsze - w naszym teście cena czterech urządzeń nie przekroczyła 4000 zł. Na uwagę zasługuje komputer firmy Vobis Highscreen XD BTC Expert, który mimo niższej ceny wyposażony był w napęd CD-RW, 256 MB pamięci operacyjnej i 40 gigabajtowy twardy dysk.

Nowinką okazał się komputer firmy AMG Advanced II 2500, jedyny wyposażony w nowy chipset NVIDII nFORCE 420D, zintegrowany z kartą graficzną o wydajności porównywalnej z układem NVIDII Geforce 2 MX oraz 512 MB pamięci operacyjnej.

Vobis Highscreen XP BTC Professional

Informacje: Vobis Microcomputer tel. (91)4811100 www.vobis.pl

Cena: 5499 zł

Zestaw ten uzyskał najwyższe noty zarówno w teście SySMark 2001, jak i 3DMark2001. Ostatecznie w ocenie wydajności uzyskał maksymalną ocenę 10 punktów, a pozostałe wysokie noty za możliwości i jakość ostatecznie uplasowały go na pierwszym miejscu z oceną końcową 8,5 punktu. Wyprzedził tym samym swojego najbliższego konkurenta JTT Adax sOmega W1900M40 o 0,3 punktu.

Na tak wysokie wyniki wpływ miało bardzo dobre zestawienie sprzętu: szybkiego procesora AMD Athlon XP 1800+, wydajnej karty graficznej opartej na układzie NVIDII GeForce3 Titanium 200, wyposażonej w 64 MB pamięci, oraz 256 MB pamięci operacyjnej komputera. Na uwagę zasługuje również twardy dysk 100 GB, najpojemniejszy w testowanych zestawach, dający znaczną przewagę nad konkurentami.

Dzięki wyjściu TV-Out oraz napędowi DVD można bez problemu oglądać ulubione filmy na ekranie telewizora, co znacznie rozszerza możliwości multimedialne zestawu. Niestety, w celu obniżenia ceny producent zastosował kartę dźwiękową wbudowaną w płytę główną, dlatego zwolennicy dźwięku przestrzennego muszą się liczyć z dodatkowym wydatkiem. Nie będzie za to problemu z zamontowaniem dodatkowej karty dźwiękowej, gdyż do dyspozycji są jeszcze cztery wolne złącza PCI. Karta graficzna dodatkowo wyposażona jest w złącze DFP umożliwiające podłączenie monitora LCD. Komputerem zarządza najnowszy system Microsoftu Windows XP Home Edition, aplikacje dodatkowe to: Corel Draw 8, Power DVD, Star Office 5,2.

Komputer ma bardzo ładnie zaprojektowaną obudowę, czym wyraźnie odróżnia się od konkurentów. Ścianki boczne nie są przykręcane, a ich zdejmowanie nie wymaga dodatkowych narzędzi, więc trwa krócej. Do zestawu dołączany jest 17-calowy monitor Highscreen MS 1797 DX o dobrych parametrach technicznych, niestety, producent nie dołącza żadnych głośników.