Maszyny wchodzą w podświadomość

Naukowcy są coraz bliżej zbudowania maszyny czytającej w myślach. Jak się okazuje, dzięki pomiarom aktywności mózgu można nie tylko uchwycić to, z czego osoba badana zdaje sobie sprawę, ale również elementy, które zostały przez mózg zarejestrowane, ale umknęły świadomości!

Jak donosi magazyn New Scientist, już w tej chwili możliwe jest określanie kształtu widzianych przez badaną osobę wzorów na podstawie pomiarów wyłącznie aktywności mózgu. Udało się też nauczyć małpy poruszania ramieniem robota wyłącznie za pomocą myśli. Aktualne metody są jednak inwazyjne - z reguły wymagają wszczepiania elektrod podłączonych do komputera.

Tymczasem angielscy badacze - Dylan Haynes i Geraint Rees - osiągnęli podobne wyniki bez otwierania czaszki, wyłącznie przy pomocy rezonansu magnetycznego. W eksperymencie naukowcy prezentowali 6 ochotnikom różne obrazy. Jeden z nich był wyświetlany przez zaledwie 15 ms i żadna z badanych osób go nie dostrzegła. Okazało się jednak, że wszyscy zarejestrowali obraz podświadomie - dało się to stwierdzić badając aktywność mózgu ochotników.

Wyłącznie przy pomocy wykonywanego na mózgu rezonansu magnetycznego udało im się rozpoznać, który z obrazków został zaprezentowany ochotnikom.

To jednak nie wszystko: w obrazie mózgu badacze potrafili dostrzec obrazy, które były pokazywane przez zaledwie 15 ms. Oznacza to, że uczestnicy badania nie mieli świadomości, iż coś dostrzegli, natomiast ich mózgi obrazy zarejestrowały!

Powiązane artykuły: Metoda kontrolowania mózgu opatentowana oraz Dźwięk bez głośnika?


Zobacz również