MatchLight DPT 3.0

MatchLight Digital Photography Toolkit 3.0 to specjalistyczny system, który pozwala fotografom na dopasowanie warunków oświetleniowych w czasie nakładania dwóch zdjęć.


MatchLight Digital Photography Toolkit 3.0 to specjalistyczny system, który pozwala fotografom na dopasowanie warunków oświetleniowych w czasie nakładania dwóch zdjęć.

MatchLight DPT 3.0
Wyobraźmy sobie, że konieczne jest nałożenie studyjnego zdjęcia osoby, zwierzęcia lub samochodu na egzotyczne tło. Taka czynność jest często wykonywana podczas przygotowywania reklam, a także w niektórych zakładach fotograficznych, które nakładają zdjęcia portretowe na nietypowe tła.

Aby zapewnić pełny realizm, tło i pierwszy plan muszą cechować się identycznymi warunkami oświetleniowymi, co obejmuje źródło i kierunek światła, kąt padania oraz rozmycie.

System MatchLight jest oparty na obiektach o kształcie dysku, które należy sfotografować (po umieszczeniu na ziemi lub płaskiej powierzchni) w celu przygotowania ujęć testowych tła lub pierwszego planu. Dyski mają postać jaskrawo zielonych pierścieni z szarą półkulą w środku, przez co przypominają latające talerze. Wraz z programem dostarczane są dyski o trzech różnych średnicach: 55, 110 i 220 mm.

W wersji 3.0 programu dodano zgodność z Windows. Główna aplikacja do odwzorowania światła ma teraz postać modułu dodatkowego Photoshopa, a nie samodzielnego programu. Wtyczka Matchlight wykorzystuje obiekty do obliczenia warunków oświetleniowych i przedstawia uzyskane rezultaty, dzięki czemu możliwe jest odtworzenie identycznych warunków dla drugiego zdjęcia. Choć program powstał w celu nakładania zdjęć, można go użyć również do przygotowania materiałów referencyjnych dla filmów z kluczowaniem barwy.

Kwestia oświetlenia

MatchLight DPT 3.0

Po załadowaniu zdjęcia do modułu MatchLight (powyżej) tworzona jest mapa oświetlenia. Pozwala to na szybkie wybranie podobnego tła w internetowej bazie danych.

Po załadowaniu zdjęcia z dyskiem do Photoshopa (tylko wersja 7.) należy otworzyć wtyczkę MatchLight, która wyświetla zdjęcie w formie miniaturki. Utworzenie ramki obejmującej dysk spowoduje wygenerowanie mapy oświetlenia Lightmap wraz z najważniejszymi informacjami. Uzyskane dane można zapisać, wydrukować lub wysłać e-mailem, a następnie wykorzystać do przygotowania innego ujęcia.

Ta metoda pracy sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy co najmniej jedno ze zdjęć może zostać zrobione w studiu fotograficznym, które zapewnia pełną kontrolę nad warunkami oświetleniowymi.

Gotowe tła

Dostępna jest jednak również metoda alternatywna. Producent przygotował bazę danych 25 000 zdjęć typu royalty free, która zawiera różnego rodzaju tła SmartImage. Wszystkie te zdjęcia zostały wykonane wraz z dyskiem i zawierają mapę Lightmap. Większość zdjęć zrobiono w łatwo rozpoznawalnych miastach amerykańskich oraz na pustyniach, a także na plażach tropikalnych. Dostępne jest również kilka ujęć Paryża i francuskiej wsi. Producent zapewnia jednak, że do bazy danych będą dodawane również inne kraje.

Oznacza to, że można wykonać zdjęcie obiektu pierwszoplanowego (pamiętając oczywiście o umieszczeniu na nim dysku) zarówno na zewnątrz, jak i w studiu. Po wygenerowaniu mapy oświetlenia program MatchLight otworzy przeglądarkę internetową, połączy się z bazą danych SmartImage i automatycznie wybierze wszystkie tła, które mają podobne mapy Lightmap. Uzyskane wyniki można ograniczyć do podobnych ustawień aparatu, perspektywy oraz kierunku światła. Bazę danych zdjęć można przeglądać na wiele sposobów. Po odnalezieniu żądanego ujęcia wystarczy dokonać zakupu i pobrać plik o wysokiej rozdzielczości.

MatchLight 3.0 w wersji Standard Edition kosztuje 199 USD, ale zawiera tylko oprogramowanie. Aby uzyskać również trzy dyski, należy dokonać zakupu wersji Pro Edition za 499 USD. Aktualizacja z wersji Standard do Pro to wydatek rzędu 299 USD.

Poszczególne zdjęcia można nabywać bezpośrednio na stronie WWW producenta. Plik TIFF o wielkości 1 MB (do wykorzystania w Internecie) kosztuje 20 USD, wersja 10 MB jest dostępna za 49 USD, a wersja 17,7 MB o najlepszej jakości wymaga zapłacenia 99 USD.

Zestawy zdjęć są dostępne na tematycznych płytach CD. W pudełku z oprogramowaniem znajduje się darmowy kupon na dowolnie wybrany zestaw. Każda kolejna płyta kosztuje 199 USD.

Pary zdjęć pierwszoplanowych i tła można przeglądać w samodzielnej aplikacji QuickComp, która pozwala na wycięcie obiektu i nałożenie go na tło. Pozwala to na szybkie przygotowanie wersji roboczej kompozycji. W wyniku tej operacji uzyskiwane jest zdjęcie o niskiej rozdzielczości. Aby zapewnić najwyższy poziom jakości, należy powtórzyć tę operację w Photoshopie.

produkt: MatchLight DPT 3.0

producent: MatchLight,http://www.gomatchlight.com

cena: 199 USD (wersja Stand.) 499 USD (wersja Pro z dyskami)

konkurenci: Brak

kontakt:http://www.gomatchlight.com

Za:

Wysoka precyzja nakładania obiektów na tła; pozwala zredukować koszty przygotowania zdjęcia, internetowa baza danych z tłami.

Przeciw:

Konieczność wykonywania zdjęć z dyskami, skomplikowany proces przygotowywania zdjęć.