Matematyczny Eclipse od Wolframa

Firma Wolfram Research udostępniła nową wersję zintegrowanego środowiska programistycznego przeznaczonego do tworzenia rozwiązań opartych na głównych produktach firmy, jak Mathematica, gridMathematica, czy webMathematica. Wolfram Workbench 1.1 zawiera sporo nowości i udoskonaleń. Narzędzie zostało stworzone na bazie doskonale znanej platformy Eclipse.

Narzędzie to nadaje się doskonale dla inżynierów, matematyków, analityków, czy nauczycieli chcących tworzyć rozwiązania wykorzystujące inne produkty firmy, jak Mathematica, gridMathematica, czy webMathematica. Mathematica zapewnia środowisko i język , które umożliwiają korzystanie z szerokiego wachlarza wbudowanych algorytmów, narzędzi do wizualizacji wyników, przetwarzania danych i przygotowywania dokumentów wynikowych. Wolfram Workbench umożliwia do tego łatwe tworzenie rozwiązań opartych o język aplikacji Mathematica w jednym spójnym środowisku. Narzędzie jest zbudowane na platformie Eclipse i korzysta ze wszystkich jej dobrodziejstw. Przygotowany jest między innymi specjalistyczny edytor z systemem podpowiedzi, szybkich poprawek (quick fixes) oraz podświetlaniem składni. Workbench daje ponadto możliwość debugowania programów na poziomie kodu źródłowego, czy profilowania aplikacji. Użytkownicy mają także możliwość pisania automatycznych testów jednostkowych do tworzonego rozwiązania.

Edycja kodu i wskaźniki błędów w Wolfram Workbench

Edycja kodu i wskaźniki błędów w Wolfram Workbench

Wśród nowości w wersji 1.1 można wymienić choćby dedykowany widok (perspective) dla Mathematica, specjalny asystent migracji z programów dla wersji 5.2, na najnowszą 6.0, czy możliwość wyszukiwania i zamiany szablonów wyrażeń matematycznych w projekcie. Oprócz tego dodano nowe "szybkie poprawki", czy też rozszerzono wsparcie dla J/Link - biblioteki łączącej Mathematicę z językiem programowania Java. O wszystkich nowościach można przeczytać na witrynie producenta. Tam też można znaleźć prezentacje podstawowych funkcji środowiska.

Dotychczasowi użytkownicy innych produktów firmy Wolfram Research mogą pobrać Workbench za darmo z witryny producenta. Jest on dostępny zarówno w 'paczce' z platformą Eclipse, jak i w postaci zbioru samych pluginów, które można dołączyć do już posiadanego środowiska programistycznego.

Więcej informacji.