Mathematica 7 wykorzysta technologię CUDA

Podczas konferencji Supercomputing Conference 2008 firma Wolfram Research zaprezentowała nową wersję programu Mathematica oznaczoną numerem 7. Dzięki zastosowaniu technologii CUDA aplikacja ta zapewni nawet stukrotny wzrost wydajności w zakresie przeprowadzania obliczeń.

Mathematica to rozbudowane narzędzie ułatwiające między innymi prowadzenie obliczeń, modelowanie i tworzenie wizualizacji. Dzięki zastosowaniu technologii CUDA, umożliwiającej wykorzystanie układów graficznych firmy NVIDIA w procesie przeprowadzania obliczeń użytkownicy programu będą mieli do czynienia z bardzo dużym wzrostem wydajności. Wybrane operacje będą przeprowadzane od 10 do nawet 100 razy szybciej, niż w przypadku wykorzystania procesora. Jay Costa, jeden z dyrektorów firmy Woflram Research jest przekonany, że "Mathematica 7 z obsługą technologii CUDA zrewolucjonizuje świat obliczeń numerycznych". W programie pojawi się również ponad 500 nowych funkcji, związanych między innymi z przetwarzaniem obrazu i wsparciem dla przetwarzania równoległego.

Nowa odsłona programu Mathematica, wykorzystująca technologię CUDA pojawi się na rynku w pierwszym kwartale 2009 roku. Dodatkowe informacje (w języku angielskim) na temat nowości oferowanych przez tę aplikację są dostępne na stronie firmy Wolfram Research.