Matrix jest wszędzie

W dniu premiery filmu Matrix Reloaded w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała również gra pt. Enter the Matrix, oparta na wydarzeniach rozgrywających się w filmie. Jednak w przeciwieństwie do innych produkcji, opartych na hollywoodzkich filmach, gra nie jest tylko kiepskim dodatkiem do filmu, luźno związanym z wydarzeniami rozgrywającymi się w filmie, ale uzupełnieniem i rozwinięciem fabuły filmu.

Enter the Matrix jest "trzecioosobową" grą akcji, która została wydana na PC, Xbox, PlayStation 2 oraz GameCube i jak już wcześniej wspomniałem uzupełnia fabułę filmu, stając wręcz nieodłączną częścią legendy Matrixa. W pracę nad grą niezwykle aktywnie byli zaangażowania bracia Wachowscy - pomysłodawcy Matrixa i jak powiedział David Perry, prezes Shiny Entertainment, studia należącego do Atari, które stworzyło grę - "Akcja gry toczy się równolegle z akcją rozgrywającą się w filmie." Gra nie jest więc tylko produktem, wykorzystującym medialny sukces filmu, stworzoną zmyślą o wyssaniu z entuzjastów filmu kilkudziesięciu dodatkowych dolarów. Gra uzupełnia, wzbogaca i opowiada te fragmenty historii Matrixa, które nie znalazły się w filmie i wraz z Animatrixem, tworzą spójną i łatwiej przyswajalną "legendę świata Matrixa".

David Perry powiedział, że był niezwykle zaskoczony poziomem zaangażowania braci Wachowskich w produkcję gry, ponieważ developer oczekiwał tylko nakręcenia przez nich kilku wstawek filmowych dla gry. Tymczasem bracia nie tylko napisali scenariusz gry, ale reżyserowali ją i brali czynny udział w tworzeniu poszczególnych poziomów, dostarczając również tony wstawek filmowych nakręconych specjalnie na potrzeby gry. Niezwykłą rzadkością jest sytuacja, kiedy gra komputerowa oparta na filmie otrzyma od jego producentów nagrane specjalnie na potrzeby gry sceny związane z filmem. "Fragmenty filmowe, które zobaczycie w grze nie pochodzą ze ścinek zbieranych z podłogi montażowni"- zapewnia Perry.

To jednak nie wszystkie rewelacje. Producenci gry zapewniają, że osoby, które będą grać w Enter the Matrix i obejrzą również film odkryją znacznie więcej ciekawostek i smaczków zarówno w grze jak i w filmie. Wiele zdarzeń w filmie zostaje wyjaśnione w pełni w grze i gracze, którzy obejrzą film, zrozumieją znacznie więcej z filmu niż przeciętny kinoman nie mającym styczności z grą. Np. w filmie znalazła się scena pościgu samochodowego, w którym gracze będą mieli okazję wziąć udział, za pośrednictwem swoich konsol i pecetów.

Gra uzupełnia również animowany film braci. Np. w odcinku zatytułowanym Final Flight of the Osiris, jedna z postaci upuszcza paczkę, którą w grze mamy za zadanie odnaleźć.

"To wszystko dla hardcorowych entuzjastów Matrixa. Ludzie którzy obejrzą film kinowy, Animatrixa i zagrają w grę łatwiej zrozumieją wizje braci Wachowskich." - konkluduje Perry.

Do premiery filmu w naszym kraju zostało już tylko kilka dni - niestety polscy entuzjaści Matrixa, nie będą mieli zbyt szybko okazji aby uzupełnić swą wiedzę na temat świata matrycy. Żaden dystrybutor nie zdecydował się jeszcze na wydanie gry w Polsce. Pozostaje więc zakupić grę w USA za niebagatelną cenę 50 USD.


Zobacz również