Matrix za Spider-Manem

Druga część kultowej produkcji braci Wachowski zarobiła w ciągu pierwszego dnia wyświetlania w USA ok. 37,5 mln USD. Jest to drugi wynik w historii kina – o 2 mln USD więcej zarobił niedawno Spider-Man.

Matrix Reaktywacja zadebiutował na ekranach amerykańskich kin już w środę o 22:00 czasu amerykańskiego. Podana powyżej kwota dotyczy zaś jedynie czwartku. Większość obserwatorów rynku tym właśnie tłumaczy fakt, że Matriksowi nie udało się zdetronizować Spider-Mana. Wytwórnia Warner Bros. szacuje, że w środę wieczorem film zarobił ok. 5 mln USD. Łącznie daje to więc kwotę 42,5 mln USD, co jest absolutnym (choć nieoficjalnym) rekordem otwarcia.

Także w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania drugiej części Matriksa nie udało się zdetronizować Spider-Mana. Dzieło braci Wachowski zarobiło w tym okresie 93,2 mln USD, podczas gdy historia człowieka-pająka – prawie 115 mln USD.

Amerykańska prasa podkreśla, że druga część Matriksa uzyskała rating "R" (restricted), co oznacza, że dzieci mogą oglądać film jedynie pod opieką dorosłych, co znacznie ogranicza widownię.

Film wchodzi na ekrany polskich kin w najbliższy piątek (23 maja).


Zobacz również