Matryca z grafenu nawet 1000 razy bardziej czuła na światło niż jej "zwykłe" odpowiedniki

Naukowcy opracowali nowy tym matrycy światłoczułej, której konstrukcję oparli na grafenie. Cechuje ją bardzo wysoka czułość na światło oraz teoretycznie bardzo niskie koszty produkcji.

Wykonując zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych musimy sięgać po pomoc lampy błyskowej. Jeżeli nasz telefon takiej nie posiada (chociaż nawet, jak posiada, to nie zawsze jest odpowiednio wydajna), możemy raczej zapomnieć o dobrym ujęciu. Być może wkrótce pozbędziemy się tego problemu, gdy na rynku zagości nowy typ matrycy światłoczułej opracowany przez naukowców z Nanyang Technological University (NTU) w Sungapurze.

Sensor ten zbudowany został w oparciu o grafen i cechuje się ogromną czułością na światło (nawet 1000 razy wyższą od większości sensorów, które możemy znaleźć w dzisiejszych produktach konsumenckich) i to nie tylko w zakresie widzialnym, ale również podczerwieni, co powinno pozwolić mu sprawdzić się również podczas wykonywania zdjęć nocnych.

Co równie ważne, nowe matryce mogą być budowane przy wykorzystaniu obecnie dostępnych procesów produkcyjnych wymagając jedynie zmiany materiału bazowego.

"Pokazaliśmy, że można budować tanie, czułe i elastyczne czujniki z grafenu. Oczekujemy, że nasza innowacja będzie miała ogromny wpływ nie tylko na przemysł konsumencki, ale również przemysł obrazowania satelitarnego i komunikacji znajdując zastosowanie w średniej podczerwieni" - powiedział stojący za projektem Wang Qijie.

Podsumowując, dzięki opisanemu rozwiązaniu możliwe będzie budowanie tańszych i lżejszych aparatów, które dodatkowo będą miały wspaniałe parametry związane z czułością na światło. Brawo! Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na nie czekać zbyt długo.