Matryce do cyfrówek - kolejny przełom

Koncern Sony opracował matrycę CCD o rozdzielczości 6 megapikseli. Dzięki temu możliwe stanie się wykonywanie cyfrówkami zdjęć o rozdzielczości 3040 x 2024 pikseli.

Koncern Sony opracował matrycę CCD o rozdzielczości 6 megapikseli. Dzięki temu możliwe stanie się wykonywanie zdjęć o wielkości nawet 3040 x 2024 pikseli.

Do tej pory najlepsze układy CCD, wykorzystywane w profesjonalnych aparatach, charakteryzowały się rozdzielczością dochodzącą "zaledwie" do 5 megapikseli. Większość aparatów amatorskich wykorzystuje zaś matryce maksymalnie 2-megapikselowe.

Nowy układ Sony jest także nieco większy od swoich poprzedników (jego przekątna wynosi ok. 1,8 cala) i rozmiarami zbliżony jest do układu APS (Advanced Photo System). Dzięki temu do budowy aparatów z nową matrycą producenci będą mogli wykorzystać istniejące już systemy optyczne. Powinno pozytywnie to wpłynąć na czas, w którym urządzenia takie pojawią się na rynku.

Cena nowej matrycy Sony niewątpliwie spowoduje, że będzie ona na razie dostępna jedynie dla bardzo wymagających i zamożnych użytkowników. Sam chip kosztuje ok. 4500 USD. Sony zapowiada jednak, że po wprowadzeniu do masowej sprzedaży opartych na nim aparatów jego cena powinna spaść nawet sześciokrotnie.