Matura z informatyki 2016: poważny błąd w części praktycznej. Co zrobi CKE?

Centralna Komisja Egzaminacyjna niestety ponownie nie ustrzegła się poważnego błędu w egzaminie maturalnym z informatyki. Matura to...bzdura?

AKTUALIZACJA

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przeprosił za zaistniałą sytuację. Zaproponował też dwa rozwiązania:

- feralne zadanie będzie traktowane jako poprawnie rozwiązane, gdy poprawne są wyniki dla pierwszych 700 wierszy (w nich nie było błędu)

- "Zdający, którzy uznają, że opisana wyżej sytuacja dotycząca pliku z danymi mogła wpłynąć na rozwiązanie pozostałych zadań podczas egzaminu oraz nie satysfakcjonuje ich rozwiązanie opisane powyżej, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego z informatyki na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym - 13 czerwca br."

________

Maturzyści są już po rozszerzonym egzaminie z informatyki dzielącym się na dwie części: pisemną oraz praktyczną. Przeglądając komentarze pod artykułami na ten temat można znaleźć np. taki wpis:

Autor innego krytykującego Centralną Komisję Egzaminacyjną wpisu zatytułowanego "Matura z informatyki 2016 – błędy" dokładnie omówił wspomniany w powyższym komentarzu problem z ostatnim zadaniem. Miało ono nr 6 i dotyczyło szyfru cezara. Niestety zawierało też poważny błąd w pliku tekstowym, który w wielu liniach nie zawierał niezbędnego do zakończenia zadania klucza. Poinformowana o tym komisja egzaminacyjna jedynie rozłożyła ręce i kazała pisać dalej.

"Efektem tego jest, że kod mam OK, ale nie miałem jak otrzymać wyników – bo podane dane nie były zgodne z treścią zadania. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że teraz wszystko zależy od CKE, a sprawiedliwego wyjścia z tej sytuacji nie widzę: jeśli zadanie zostanie unieważnione, to okaże się, że straciłem 50 minut na robienie zadania-widmo, tracąc możliwość dokończenia zadania z excela czy accessa. Inne osoby, które zaczęły robić zadania od accessa czy excela – miały “lepiej”, bo nie trafiły od razu na poprzeczkę w postaci złych danych." - pisze na blogu Cyfrowy Humanizm autor wpisu podsumowując swoją przygodę następującymi słowami:

Matura to bzdura..

CKE "nie ogarnia" informatyki

Rozgoryczenie autora wpisu wydaje się jak najbardziej uzasadnione. Błąd, na który natrafił potwierdza dodatkowo, że CKE nie radzi sobie z maturą z informatyki. Warto bowiem przypomnieć, że już wcześniej dochodziło do poważnych błędów: w 2013 roku z tego powodu jedno zadanie unieważniono.

Aktualizacja: 18 maja 2016 22:11

Tekst uzupełniłem propozycjami wyjścia z tej przykrej sytuacji zaprezentowanymi przez CKE.