Max zawodowiec

3ds max 9 dostępny jest w wersji 64-bitowej. Wyposażono go w ulepszone narzędzia znane z poprzednich wersji i kilka istotnych funkcji ułatwiających tworzenie animacji i renderowanie scen. Informacje www.autodesk.com Cena ok. 3500 dolarów

3ds max 9 dostępny jest w wersji 32- lub 64-bitowej, a wśród nowości należy wymienić warstwy animacji, nowe funkcje modelowania włosów i ubrania, uproszczoną obsługę modułu renderującego mental ray 3.5.

Dziewiąta wersja słynnego programu do tworzenia grafiki i animacji 3D to przede wszystkim dwie równoległe wersje aplikacji: 32- i 64-bitowa. 3ds max 9 zawiera także kilka ciekawych, nowych narzędzi, ułatwiających uzyskiwanie najczęściej potrzebnych efektów, np. różnego rodzaju powierzchni szklanych, połyskującej karoserii samochodowej itd. Ciekawą nowością są warstwy animacji, upraszczające tworzenie i edycję skomplikowanych animacji. Za pomocą warstw animacji można np. dodać dodatkowe, niewielkie ruchy zwiększające realizm animacji, szybko przygotować kilka jej alternatywnych wersji. Warstwy animacji można ze sobą mieszać, aby uzyskać wersje pośrednie. Wiele usprawnień w 3ds max 9 wiąże się z modelowaniem i animacją postaci, nowe funkcje ułatwiają też modelowanie włosów i ubrania. Modelowanie włosów odbywa się w samym 3ds max 9 (a nie, jak wcześniej, w oddzielnym programie) i jest naprawdę intuicyjne, a fryzura "zachowuje się" realistycznie podczas animacji postaci. Aplikacja rozpowszechniana jest z mental ray 3.5 (modułem odpowiadającym za renderowanie finalnego obrazu), który również doczekał się kilku usprawnień. Warto wymienić szybkie generowanie podglądu podczas renderowania obrazu i realistyczny system oświetlenia słonecznego.