Maxtor 5000xp i 5000DV

Dyski zewnętrzne


Dyski zewnętrzne

Przy pracy z grafiką czy podczas montowania filmów miejsce na dysku kurczy się przeraźliwie szybko. Nie zawsze pomaga zgrywanie danych na CD lub DVD. Jeżeli zależy nam na szybkim dostępie do danych, warto zainteresować się dyskiem zewnętrznym Maxtora.

Zapis niewielkiego filmu bezpośrednio z kamery na dysk daje nam wyobrażenie o wielkości tego typu plików. Ale nie trzeba pracować przy programach do obróbki wideo, by generować dokumenty wielkości kilkuset megabajtów. Z czasem dysk się zapełnia, wtedy warto postarać się o wolne miejsce na nowe dokumenty. Dane można zapisywać na płytach CD, DVD, ale przy większej liczbie płyt utrudnia to szukanie. Trzeba więc je przechowywać na zewnętrznych dyskach. Mamy wtedy szybki dostęp do wybranej pracy i możliwość przenoszenia potrzebnych plików.

Instalacja

Do pracy w ustawieniu pionowym przydaje się podstawka pod obudowę.

Do pracy w ustawieniu pionowym przydaje się podstawka pod obudowę.

W zależności od rodzaju interfejsu podłączamy dysk do komputera poprzez złącze FireWire lub USB za pomocą okablowania dostarczonego razem z dyskiem. Instalując na Macu, należy pamiętać przed formatowaniem dysku o usunięciu tablicy kontrolnej PC Exchange. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy mieć problemy ze sformatowaniem dysku. Podobnie będzie przy próbach kopiowania plików o wielkości powyżej 4 GB na ustawioną fabrycznie partycję dysku. Komputer zgłasza komunikat o błędzie i zawiesza się. Dopiero po usunięciu rozszerzenia PC Exchange i zrestartowaniu komputera możemy sformatować dysk - łącznie z ustawieniem ilości i wielkości partycji. Po instalacji pamiętajmy o tablicy kontrolnej, by ją z powrotem umieścić na miejscu. Wszystkie czynności związane z instalacją opisane są dokładnie w plikach Adobe Acrobata na płytce CD, dołączonej do zestawu. Dodano także profesjonalne oprogramowanie do archiwizacji danych Retrospect Express 5.0 firmy Dantz, makową wersję Drive Setupu, Disk First Aid do formatowania i naprawy dysków. W przypadku problemów z instalacją i dopasowaniem dysku do danego systemu warto udać się na stronę www.maxtor.custhelp.com, gdzie znajdziemy ich rozwiązanie.

Parametry i interfejs

W obydwu urządzeniach zainstalowano 3,5-calowe dyski ATA z interfejsem Ultra ATA 133 w identycznych zewnętrznych, srebrzysto-niebieskich obudowach. Na tylnej ściance każdej obudowy znajdują się dwa porty FireWire (IEEE 1394), jedno wejście USB (wersja kompatybilna z 1.1 oraz 2.0) oraz mocowanie zabezpieczające dysk przed kradzieżą. Dyski różnią się pojemnością i prędkością obrotu talerzy; wersja 5000XT ma 250 GB i 5400 obr./min, a model 5000DV - 120 GB, ale 7200 obr./min. Obydwa Maxtory wyposażono w 2 MB bufor pamięci, a średni czas dostępu do dysków to 9 ms. Urządzenia zasilane są przez zewnętrzne zasilacze. Dyski mogą pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i w pionie - dodano nawet specjalną podstawkę utrzymującą dysk tak, by zajmował stosunkowo mało miejsca na biurku. Wielkość obudowy jest dla tych dysków standardowa (41 x 152 x 291 mm), a całość waży około 1,2 kg.

Makro w przycisku

Maxtor do obu zewnętrznych dysków dodał klawisz uruchamiający funkcję OneTouch, która ułatwia tworzenie kopii zapasowych, oraz przycisk uaktywniający program Retrospect Express firmy Dantz. Pracuje on w tle po ustawieniu wybranych parametrów dotyczących źródła i miejsca zapisu. Modyfikując ustawienia w programie, zawsze mamy możliwość szybkiego wyboru rodzaju archiwizacji dysków za pomocą klawisza. Program jest przystosowany do pracy w sieci komputerowej - można więc archiwizować dane nie tylko z jednego komputera, ale również tworzyć skrypty ułatwiające tworzenie kopii zapasowych i szybkie zarządzanie nimi.

Wymagania sprzętowe

Dyski mogą pracować zarówno na Macach, jak i pecetach wyposażonych w porty USB i FireWire. Montuje się je do komputerów, które używają systemów operacyjnych w miarę aktualnych (na Macu OS 9.1 lub wyższy, OS X lub Jaguar; na pececie Windows 98SE, Me, 2000 Professional i XP). Minimalna wielkość pamięci operacyjnej to 32 MB, potrzebny też jest napęd CD (na dysku CD znajduje się instalator, programy pomocnicze i opis instalacji).