Maxtor 80 GB

Firma Maxtor przedstawia 80-gigabajtowy napęd z serii DiamondMax, najpojemniejszy obecnie twardy dysk dostępny na rynku.

W sierpniu do sprzedaży wprowadzone zostaną trzy nowe modele twardych dysków firmy Maxtor. Znajdzie się wśród nich napęd DiamondMax 80 EIDE o pojemności 80 GB, który - jak utrzymuje firma - będzie najpojemniejszym z wszystkich dostępnych na rynku. Napęd ten zapisuje dane na czterech 3,5-calowych talerzach, z których każdy ma pojemność 20 GB i pracuje z prędkością 5400 obrotów na minutę. Dysk współpracuje z komputerem przez nowy interfejs ATA/100, osiągając transfer danych na poziomie 100 MB/s.

Pozostałe modele dysków twardych prezentowanych przez firmę Maxtor to napęd DiamondMax VL o pojemności 40 GB oraz DiamondMax Plus 45, którego pojemność wynosi 15 GB. Pierwszy pracuje z prędkością 5400 obr./min, natomiast drugi z prędkością 7200 obr./min. Oba również będą wykorzystywać interfejs ATA/100. Pod koniec lipca pierwsze dyski trafią do dystrybutorów, a w sklepach(początkowo tylko na terenie USA) pojawią się w sierpniu bieżącego roku w cenie 349 USD.


Zobacz również