Maxtor MaXLine Plus II 7Y250P

Bardzo duża pojemność twardego dysku Maxtora jest kusząca, a ponadto idzie w parze z równie dużą wydajnością.

Bardzo duża pojemność twardego dysku Maxtora jest kusząca, a ponadto idzie w parze z równie dużą wydajnością.

Olbrzymią pojemność 250 GB uzyskano dzięki zastosowaniu 3 talerzy o standardowej pojemności 80 GB. Warto zauważyć, że w ramach redukcji kosztów producenci zazwyczaj starają się ograniczyć do minimum liczbę talerzy w urządzeniu. Ogólną tendencją jest stałe zwiększanie pojemności samych talerzy, a nie zwiększanie ich liczby - dlatego właśnie najczęściej spotyka się dyski o 1-2 talerzach. MaXLine Plus II jest więc wyjątkowym okazem, aczkolwiek dość drogim: przy cenie 1250 zł koszt 1 GB wynosi 5,35 zł. Tymczasem w przeliczeniu na jednostkę pojemności dyski 160 i 200 GB są jednak tańsze. Na szczęście oprócz imponującej, choć drogiej, pojemności Maxtor ma także do zaoferowania całkiem dobrą wydajność.

Duży średniak

Maxtor MaXLine Plus II 7Y250P

Maxtor MaXLine Plus II 7Y250P

Czas dostępu zmierzony programem HDTach 2.61 okazał się przeciętny - z wynikiem 15,6 ms Max-torowi daleko do rekordzisty WD Raptora, jednak jest to wartość tylko nieznacznie poniżej standardu dla napędów 7200 obr./min. Pod względem średniego transferu podczas odczytu i zapisu MaXLine wypadł już znacznie lepiej, podobnie jak w testach programami Disk-Speed32 i PerformanceTest 4.0. Operację wykonywania makra w Photoshopie 7.0 ukończył z wysokim wynikiem zbliżonym do innych Maxtorów, zaś w teście PCMark2002 uzyskał rezultat najlepszy w historii.

MaXLine sprawował się trochę gorzej podczas testu wyszukiwania pliku, podobnie jak w kopiowaniu folderów między partycjami. Mimo to uzyskał ogólną ocenę wydajności tylko minimalnie niższą od Barracudy 7200.7 Plus 120 GB. Ocena końcowa plasuje Maxtora na 4. miejscu naszego rankingu.

Informacje:

ABC Data, tel. (22) 6760900

http://www.abcdata.pl

Cena 1250 zł