Maxtor OneTouch

Zewnętrzny dysk 250 GB z interfejsem FireWire. Nowy produkt Maxtora na pewno zainteresuje wielu użytkowników. Konstrukcja i szybkość zapisu danych pozwala na pracę przy montażu filmu oraz jego przygotowanie do nagrania na płytę DVD.

Zewnętrzny dysk 250 GB z interfejsem FireWire. Nowy produkt Maxtora na pewno zainteresuje wielu użytkowników. Konstrukcja i szybkość zapisu danych pozwala na pracę przy montażu filmu oraz jego przygotowanie do nagrania na płytę DVD.

Maxtor OneTouch

Duże pojemności dysków przestają szokować. Do niedawna pojemność 80 GB wydawała się wystarczająca dla wielu zadań. Teraz coraz częściej słyszymy o dyskach 200-300 GB. I nie są już one rewelacją. Ilość przetwarzanych danych stale wzrasta, do gazet dodawane są płyty DVD z niezbędnym oprogramowaniem, a wolnego miejsca na twardym dysku coraz mniej...

Dysk zewnętrzny jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem ze względu na szybką transmisję danych. W przypadku USB 1.1 lepiej nie przenosić dużych plików, chyba że mamy naprawdę dużo czasu. USB 2.0, podobnie jak FireWire, pozwala zapomnieć o tych kłopotach. Ideałem są zewnętrzne obudowy zawierające i USB, i FireWire. Niestety, są zdecydowanie droższe.

Do oferty Maxtora trafiły nowe zewnętrzne dyski twarde z serii OneTouch. Przetestowaliśmy model o pojemności 250 GB, wyposażony w dwa porty FireWire 400. Mimo że na rynku pojawiają się już urządzenia w nowszym standardzie, FireWire 800, to jednak ta wersja do obsługi dysku z pewnością wystarczy. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy jeszcze więcej miejsca na dane, a komputer nie ma wolnego miejsca na dyski wewnętrzne, warto zainwestować w napędy zewnętrzne. Są droższe - płaci się za dodatkową obudowę, ale można je przenosić. Dyski z serii, którą testowaliśmy, można łączyć ze sobą szeregowo.

Do ciężkiej pracy...

Maxtor OneTouch

Możliwość archiwizacji za pomocą naciśnięcia przycisku. Wcześniej definiujemy w programie RetroSpect, jak i co archiwizować.

Dysk ma zwartą, solidną, metalową obudowę. Pełni ona podwójną funkcję: chroni przed uszkodzeniem mechanicznym i jednocześnie odbiera ciepło. To ważne, aby dysk się nie przegrzewał. Na tylnej ściance zamontowano dwa porty FireWire, gniazdo zasilające i mocowanie zabezpieczające przed kradzieżą. Na przednim panelu umieszczono diodę sygnalizującą stan jego pracy. Dioda wbudowana jest w przycisk, który uruchamia programowy skrypt umożliwiający sposób wcześniej zdefiniowanej archiwizacji.

Prędkość obrotowa talerzy dysku wynosi 7200 obr./min. Pozwala na szybki dostęp do danych, w czasie około 9,3 ms. Bufor pamięci ma pojemność 8 MB. Urządzenie ma standardowe wymiary jak na dysk zewnętrzny - 41 x 140 x 210 mm. Waży prawie 1,4 kg. Bez problemu można go zabierać wszędzie.

Dysk może pracować w pozycji poziomej i pionowej, ponieważ wyposażony został w solidną podstawkę przystosowującą go do pracy w różnym położeniu. Nie szumi głośno i mimo dosyć szybkich obrotów talerzy nie powoduje dyskomfortu pracy.

Tak jak w poprzednim modelu zewnętrznego dysku Maxtora, do archiwizacji używa się programu RetroSpect firmy Dantz (w wersji na PC i Macintosha). Dzięki niemu możemy wcześniej ustalić sposób zapisu archiwizacji, miejsce oraz czas, w jakim archiwizacja ma nastąpić. Program jest na rynku już od kilku lat i stale się rozwija. Mimo nieco skomplikowanego interfejsu jest czytelny i prosty w obsłudze.

produkt: Maxtor OneTouch 250 GB FireWire

producent: Maxtor,http://www.maxtor.com

cena brutto: 2064 zł

konkurenci: LaCie, Seagate, Western Digital

kontakt: AB,http://www.ab.pl

Za:

Oprogramowanie do archiwizacji, prosta i szybka obsługa, krótki czas dostępu do danych, solidna obudowa.

Przeciw:

Brak.