Maya 3D za darmo

Firma Alias poinformowała o udostępnieniu darmowej, edukacyjnej wersji swojego słynnego programu do tworzenia grafiki i animacji 3D – Maya.

Aplikacja jest darmowa pod warunkiem, że nie będzie wykorzystywana w celach komercyjnych. Użytkownicy chcący skorzystać z programu za darmo będą jednak musieli pogodzić się z faktem, że uzyskiwane za pomocą Maya Personal Learning Edition 5 obrazy będą zawierały znak wodny. Ta wersja aplikacji jest również pozbawiona środowiska programistycznego API (Application Programming Interface) i nie obsługuje plug-inów.

Pełna wersja piątej edycji programu trafiła na rynek w maju. Wśród nowości w Maya 5 warto wymienić m.in.: dwa nowe mechanizmy renderowania: przeznaczony do generowania grafiki wektorowej (w formatach Flash, EPS, SVG oraz AI) oraz, jak określa go producent "hardware'owy silnik renderujący". Ten ostatni, wg. zapowiedzi Alias|Wavefront, ma umożliwiać nawet 20-krotnie szybsze renderowanie obrazu w najwyższych rozdzielczościach (w porównaniu z poprzednimi wersjami aplikacji).

Piąta wersja aplikacji otrzymała ponadto nowe, rozszerzone możliwości generowania takich materiałów jak futra czy ciecze. Przyspieszenie procesu renderowania ma zaś być możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu redukcji liczby wielokątów, wykorzystywanych w poszczególnych obiektach.

Na razie za Maya Personal Learning Edition 5 wraz z multimedialnym podręcznikiem na DVD trzeba zapłacić 20 USD. Program będzie dostępny za darmo na stronach producenta na jesieni.

Cena pełnej wersji aplikacji wynosi 1999 USD za edycję podstawową oraz 6999 USD za wersję Unlimited (ceny netto).

Więcej informacji:

http://www.alias.com