Maya 4: ujawniania ciąg dalszy

Alias|Wavefront ogłosiła kolejne szczegóły najnowszej wersji swojej sztandarowej aplikacji do modelowania i animacji grafiki trójwymiarowej, Maya 4.

Aplikacja do tworzenia i animowania grafiki trójwymiarowej Maya 4 firmy Alias|Wavefront została zaopatrzona w rozbudowane funkcje ułatwiające i przyśpieszające pracę w programie [workflow] jak np. personalizowane kontrolki paska narzędzi i modyfikowalny obszar roboczy. Zgodnie z oświadczeniem firmy, proces umieszczania obiektów został znacznie przyspieszony dzięki ulepszonemu narzędziu 'lasso', za pomocą którego można teraz obracać i formatować obiekty, a poza tym Maya 4 oferuje szybszy dostęp do pędzli palety Paint Effects i biblioteki 'odcieni'.

Wydajność mechanizmu renderującego została znacznie zwiększona, i według przedstawicieli firmy, dzięki wykorzystaniu Optimising Compilera Intela i we współpracy z procesorem Pentium III wydajność 'renderingu' zwiększa się o 15% w porównaniu z poprzednią wersją programu. Do usprawnień najnowszej wersji należy także funkcja optymalizacji grafik przed renderingiem, automatyczne ustawianie kanału alfa dla przezroczystości w plikach i warstwowych teksturach oraz poprawa jakości plików wynikowych.

W skład narzędzi animacyjnych Mayi 4 wchodzi teraz 'jiggle deformer' służący do tworzenia ruchu tkanki tłuszczowej i mięśni, prosty przełącznik FK/IK i funkcja 'ghosting'. System nielinearnej animacji Trax oferuje m.in. efekty 'time warping' oraz scalanie postaci [character merging]. Zestaw Paint Effects współpracuje z układami wieloprocesorowymi oraz jest w stanie automatycznie wypełniać duże powierzchnie. Oferuje 35 pędzli, które wszystkie można wykorzystać do malowania obiektów 3D, opcje związane z tworzeniem gier komputerowych [mapowanie i edycja poligonów tekstur] oraz mechanizm Maya Shockwave 3D Exporter do tworzenia światów i obiektów 3D online. Maya 4 ma trafić na rynek w czerwcu 2001 w wersjach dla Windows, IRIX, Linux i Mac OS X. Cena wersji 4 ma wynosić tyle samo co Mayi 3 czyli 6,360 GBP za Maya Complete, 13,560 GBP za Maya Unlimited i 2,850 GBP za wersję Maya Builder.

www.aliaswavefront.com


Zobacz również