Mazda: pendrive zamiast kluczyka

Koncern Mazda zamierza zaprezentować na rozpoczynających się w tym miesiącu targach motoryzacyjnych we Frankfurcie samochód koncepcyjny Sassou, który będzie odpalany za pomocą... pendrive'a - informuje serwis CNet.com.

Auto jest niewielkim hatchbackiem, zaprojektowanym z myślą o młodych mieszkańcach miast. Jedną z głównych ciekawostek w aucie jest fakt, iż zostało ono wyposażone w port USB, który służyć będzie nie tylko do kopiowania danych na twardy dysk samochodowego odtwarzacza audio, ale także do... odpalania auta. Wystarczy umieścić pełniący funkcję kluczyka pendrive w porcie i już można uruchamiać silnik.

Mazda: pendrive zamiast kluczyka

Mazda Sassou

Na razie nie wiadomo, czy auto trafi do masowej produkcji i kiedy mogłoby to nastąpić. Eksperci sądzą jednak, że raczej nie należy spodziewać się w najbliższych miesiącach na rynku aut odpalanych pendrive'em. Ich zdaniem producenci samochodów muszą wcześniej rozwiązać kilka problemów - m.in. kwestię odpowiedniego zabezpieczenia takiego "komputerowego klucza" przed nieautoryzowanym skopiowaniem.