McAfee: Wirusy nie są najgroźniejsze

Wbrew powszechnej opinii, to nie wirusy czy hakerzy stanowią w Internecie największe zagrożenia - znacznie groźniejsze od nich są komputery, na których nie zainstalowano wszystkich niezbędnych uaktualnień i łatek - informuje firma McAfee, producent oprogramowania antywirusowego. Z jej danych wynika, że co najmniej 50% podłączonych do sieci systemów nie jest odpowiednio uaktualnione.

Przedstawiciele McAfee tłumaczą, że w ostatnim czasie zdecydowana większość złośliwego oprogramowania (np. wirusów i koni trojańskich) rozprzestrzenia się poprzez błędy w popularnym oprogramowaniu - dlatego bardzo ważne jest, aby użytkownicy możliwe szybko instalowali uaktualnienia, usuwające z wykorzystywanych przez nich systemów czy aplikacji, takie błędy.

Jak się okazuje - połowa internautów nie ma takiego zwyczaju. Z badań przeprowadzonych przez McAfee wynika, że co najmniej 50% internautów nie instaluje regularnie uaktualnień udostępnianych przez producentów oprogramowania. A problem jest poważny - tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku w popularnych aplikacjach i systemach wykryto ponad 1000 nowych błędów. Co więcej - w tym samym czasie eksperci z McAfee odnotowali prawie 200 tys. prób ataków, przeprowadzanych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach w programach (przy czym w zdecydowanej większości były to błędy, na które producenci programów udostępnili już "łatkę").

McAfee odnotowuje również, że producenci z roku na rok coraz bardziej skracają czas, który mija od wykrycia błędu do udostępnienia stosowanych patchy. To jednak może się na nic nie przydać - skoro użytkownicy i tak ich później nie instalują...


Zobacz również