McAfee: niebezpieczny rok 2008

Wzrost aktywności złośliwego oprogramowania w Internecie oraz nasilone ataki na Vistę - dość złowieszczo brzmi prognoza specjalistów z McAfee na 2008 rok.

Jak zwykle początek roku skłania do podsumowań poprzedniego, a specjalistów od spraw bezpieczeństwa do snucia różnego rodzaju prognoz. Przedstawiciele laboratorium badawczego Avert Labsfirmy firmy McAfee, jednego z największych producentów oprogramowania antywirusowego, w oficjalnym blogu przewidują 10 największych zagrożeń dla użytkowników komputerów w 2008 roku.

Nasili się liczba ataków cybernetycznych przestępców na witryny WWW oparte na platformie Web 2.0 (m.in. MySpace.com). Serwisy tego typu posłużą do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania oraz przechwytywania osobistych informacji. Mimo ostatniej nagonki na administratorów botnetów, czyli sieci zdalnie kontrolowanych komputerów zombie, nie osłabnie ich aktywność. Na celowniku znajdą się również komunikatory internetowe. Liczba szkodników wykrytych w tego typu oprogramowaniu jest prawie dwukrotnie wyższa niż rok temu. Także entuzjaści gier internetowych powinni się mieć na baczności.

Vista i VoIP na celowniku

Wraz ze wzrostem popularności systemu Windows Vista, w 2008 roku można się spodziewać zwiększonej liczby ataków na komputery z tym systemem. Nie ustaną ataki phisihngowe na strony WWW w celu wykradania poufnych danych internautów. Co ciekawe, w 2008 roku aplikacje VoIP znajdą się w kręgu szerszego zainteresowania cybernetycznych przestępców. Liczba ataków na tego typu oprogramowanie może wzrosnąć nawet o połowę w stosunku do 2007 roku. Po tak pesymistycznej prognozie należy się chociaż parę słów pocieszenia: w 2008 roku spadnie aktywność adware, czyli aplikacji o charakterze reklamowym.

Więcej informacji: www.avertlabs.com/research/blog.