McAfee ostrzega o fałszywych potwierdzeniach za bilety elektroniczne

McAfee, znana firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerów, opublikowała raport w którym ostrzega użytkowników o fałszywych e-mailach będących rzekomo potwierdzeniami za zakup biletów elektronicznych. Za ich pomocą internetowi oszuści zarażają komputery swoich ofiar wirusem o nazwie Zbot Trojan.

Choć sposób oszustwa nie jest nowy (informowaliśmy o nim w artykule pt. "Chcesz kupić bilet, ściągniesz trojana"), to firma McAfee postanowiła o nim wspomnieć przy okazji lutowego raportu dotyczącego spamu. Okazuje się bowiem, że pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, ta metoda infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem staje się coraz bardziej popularna.

Cała sprawa wygląda niezwykle wiarygodnie i jest dosyć trudna do wykrycia. Przyszłe ofiary dostają bowiem e-mail mający być potwierdzeniem dokonania zakupu biletów. Do wiadomości dołączony jest załącznik w formacie ZIP (rzekomo jest to spakowany formularz służący do autoryzacji karty kredytowej). Po uruchomieniu załącznika na dysku instalowany jest wirus o nazwie Zbot Trojan.

Program ten wykrada z komputera użytkownika wszystkie informacje dotyczące loginów oraz przypisanych do nich haseł (w ręce oszustów wpadają dane o kontach bankowych, serwisach społecznościowych czy nawet grach online).

Zobacz także:

Nowa kampania spamerów na Walentynki

Panda Security: miłość internetowa może dużo kosztować

Biuro Kryminalne Policji: jak nie dać się oszukać w Internecie