McAfee ostrzega przed fałszywym Windows Defenderem

Firma McAfee ostrzega przed nowym fałszywym programem, który podszywa się pod Windows Defendera. Aby paść jego ofiarą wystarczy wejść na odpowiednio spreparowaną stronę.

Specjaliści z McAfee ostrzegają przed nowym wariantem fałszywego oprogramowania należącego do rodziny FakeRean. Narzędzie to naśladuje GUI Windows Defendera (dla systemów XP, Vista i 7) i dostaje się na komputer ofiary podczas ładowania zainfekowanych stron lub przy pomocy innego złośliwego kodu.

Gdy już się znajdzie w atakowanym środowisku generuje ostrzeżenia o zainfekowaniu systemu i stara się wyłudzić pieniądze namawiając do zakupu pełnej wersji oprogramowania, która pozwolić ma na wyczyszczenia lokalnych dysków. Ponadto blokuje instalację prawdziwych antywirusów oraz nie pozwala na uruchomienie tych, które mamy już zainstalowane.

Jak się go pozbyć?

Zdaniem McAfee najprostszym sposobem jest kliknięcie w zakładkę Manual Activation i wpisanie kodu 3425-814615-3990. Pamiętać jednak należy, że nie usuwamy w ten sposób fałszywego narzędzia. Mamy jednak czas, aby skorzystać z jakiegoś prawdziwego oprogramowania antywirusowego.

"Staraj się, aby twój system miał najnowsze poprawki. Aktualizuj bazy danych swojego programu antywirusowego. Zawsze uruchamiaj zapory sieciowe renomowanych firm. Uważaj na ataki drive-by download, gdy wchodzisz na nowe strony" - przestrzega Niranjan Jayanand z firmy McAfee.

Więcej informacji: McAfee