McBride: Linux to raj dla hakerów

W opublikowanym wczoraj liście otwartym szef SCO Group (producenta m.in. SCO Unix), Darl McBride, porównuje możliwości klasycznych uniksów na przykładzie SCO OpenServer 6 oraz Linuksa. Jego zdaniem ten drugi system operacyjny w ogóle nie nadaje się do zastosowań biznesowych.

Jedna z wymienionych tez mówi wyraźnie: OpenServer jest dużo bezpieczniejszy niż Linux. McBride twierdzi nawet, że produkt SCO jest jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych na świecie, gdyż wiele problemów specjaliści ze SCO rozwiązują błyskawicznie.

Darl McBride

Darl McBride

Z drugiej strony Linux stał się w pewnym sensie - jego zdaniem - "rajem dla hakerów". W wyniku badań przeprowadzonych siedem miesięcy temu okazało się bowiem, że najbardziej wrażliwym na ręcznie przeprowadzane ataki był Linux - do niego należał niechlubny wynik 66 procent wszystkich włamań.

Powodów, dla których SCO jest lepsze, McBride wymienił znacznie więcej. Nie omieszkał zahaczyć o kwestię ceny: za SCO OpenServer 6 klient korporacyjny zapłaci maksymalnie 1399 USD i na tym kończą się jego wydatki. Tymczasem firmy sprzedające Linuksa każdego roku życzą sobie od 249 do 2499 USD.

Linux sprawia problemy również podczas układania planów. System rozwijany jest przez grupę ochotników, dlatego nigdy nie wiadomo, czy terminy zostaną dotrzymane. Tymczasem w przypadku OpenServer 6 sprawa jest jasna i przejrzysta od początku do końca...

Czy szefowi firmy zależało na zareklamowaniu nowej wersji OpenServera? Niewątpliwie. Jednak spora liczba z podanych przez niego argumentów ma solidne oparcie w faktach...

Więcej informacji: witryna Darla McBride'a


Zobacz również