McDonald's rozdaje... trojany

Firmy McDonald's i Coca Cola przeprowadziły w Japonii konkurs, w którym do wygrania były m.in. przenośne odtwarzacze MP3. Okazało się, że zwycięzcy wraz z nagrodami otrzymywali swoisty bonus - konia trojańskiego.

Klienci McDonald's, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w zorganizowanym przez koncerny konkursie, mogli wygrać jeden z dziesięciu tysięcy przenośnych odtwarzaczy audio (oczywiście nawiązujących kolorystyką do McDonalda). Urządzenia dostarczane były wraz z dziesięcioma utworami muzycznymi.

McDonald's rozdaje... trojany

"Złośliwe" odtwarzacze McDonalda

Najważniejsze jednak jest to, że szczęśliwi zwycięzcy wraz z playerem otrzymywali... złośliwe oprogramowanie o nazwie QQpass. Po podłączeniu odtwarzacza do komputera pracującego pod kontrolą Windows użytkownicy nieświadomie infekowali "peceta" koniem trojańskim, który natychmiast próbował przesłać do Sieci wszystkie istotne dla użytkownika informacje, takie jak na przykład jego nazwa czy hasła.

Po ujawnieniu sprawy, przedstawiciele McDonald's przeprosili wszystkich pokrzywdzonych i uruchomili program pomocy technicznej dla poszkodowanych zwycięzców.