Meble specjalnego znaczenia

Stawianie sprzętu RTV na podłodze czy umieszczanie go w zamkniętych pozbawionych wentylacji regałach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wciskanie płyt DVD, kaset wideo i innych nośników w każde wolne od książek i ubrań miejsce powoduje bałagan i zwiększa możliwość ich uszkodzenia. Te problemy rozwiąże tylko wyspecjalizowany system mebli.

Stawianie sprzętu RTV na podłodze czy umieszczanie go w zamkniętych pozbawionych wentylacji regałach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wciskanie płyt DVD, kaset wideo i innych nośników w każde wolne od książek i ubrań miejsce powoduje bałagan i zwiększa możliwość ich uszkodzenia. Te problemy rozwiąże tylko system odpowiednich mebli.

Od momentu pojawienia się urządzeń grających kwestia ich ustawienia była jednym z podstawowych problemów. Pierwsze sprężynowe patefony miały potężną tubę wzmacniającą, przez co wymagały osobnego stolika, na którym poza gramofonem było jeszcze miejsce na pojemnik do przechowywania igieł, ponieważ zużywały się one bardzo szybko. Lampowe radia miały kształt dużych drewnianych komód, które umieszczano na specjalnych stolikach. Takie radio ze względu na wydzielanie wysokiej temperatury musiało stać z daleka od firanek i innych mebli.

Rozwój techniki półprzewodnikowej spowodował znaczne zmniejszenie wymiarów domowych urządzeń elektronicznych. Jednak dopiero pod koniec lat 70. elementy zestawów audio zaczęły mieć znaną nam dzisiaj segmentową budowę, złożoną z pewnej liczby wyspecjalizowanych klocków. Wpłynął na to niewątpliwie wygląd sprzętu profesjonalnego, który już od połowy lat 60. miał kształt prostopadłościanu o szerokości 44 cm i mieścił się dzięki temu w specjalnej, znormalizowanej szafce (tak zwanym racku).

Magazynek dla nośnika

Pierwszą kategorią mebli AV jest grupa szafek, stojaków i specjalnych półek, służących do przechowywania wszelkiego typu nośników. Należy je podzielić na niezależne, wolno stojące segmenty oraz na montowane w standardowych regałach systemy odpowiednio przygotowanych półek. Pojawiły się one wraz z wprowadzeniem na rynek kaset magnetofonowych CC i magnetowidowych systemu VHS.

Prawdziwy jednak popyt na takie meble nastąpił w momencie wprowadzenia na rynek płyty CD. Zaczęły powstawać systemy, które możliwościami rozwiązań i elegancją wyglądu przypominały dzieła sztuki. Używano do ich wykonania drewna, stalowego drutu, tworzyw sztucznych, a nawet szkła i ceramiki. Obecnie regały na płyty wykorzystywane są również przez informatyków i grafików komputerowych do archiwizowania nagranych nośników z danymi. Wiele takich stojaków ma modułową budowę, dzięki czemu możemy zmieniać bez kłopotu wymiary naszego archiwum, a w miarę wzrostu liczby płyt również jego pojemność. Archiwizacja zbiorów filmowych i muzycznych nie tylko umożliwia utrzymanie porządku i szybkie znalezienie konkretnej płyty, ale również zapobiega uszkodzeniu lub zniszczeniu nośnika.