Mechaniczna Pomarańcza skończyła 40 lat - jubileuszowy zestaw filmów Kubricka na Blu-ray

W tym roku mija 40. rocznica premiery legendarnej Mechanicznej Pomarańczy Kubricka. Z tej okazji na brytyjskim rynku pojawił się zestaw Stanley Kubrick: Visionary Filmmaker Collection - 7 filmów słynnego amerykańskiego reżysera w jednym pudełku. To wielkie kino, miłośników Kubricka nie muszę zachęcać, a tym, którzy jeszcze nie znają twórczości amerykańskiego mistrza gorąco polecam. To filmy w sam raz na długi, deszczowy weekend.

Mechaniczna Pomarańcza

To filmy zupełnie inne niż Władca Pierścieni czy Obcy na Blu-ray. Kubrick zmarł w 1999 roku - zrobił tylko 13 filmów w swojej 46-letniej karierze. Ale jakie to były filmy... W zestawie Stanley Kubrick: Visionary Filmmaker Collection znalazło się najlepsze 7 dzieł Kubricka - skandaliczna Lolita, wizjonerska Odyseja Kosmiczna 2001, kultowa Mechaniczna Pomarańcza, historyczny Barry Lyndon, przerażające Lśnienie, antywojenny Full Metal Jacket oraz ostatni film mistrza - Oczy szeroko zamknięte. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko znakomitego Dr. Strangelove (który nawiasem mówiąc został już wydany w Polsce na Blu-ray).

Nowy zestaw Kubricka na Blu-ray - 2 nowe filmy, 4 stare edycje i jeden jubilat

Kilka dni temu format Blu-ray skończył 5 lat. Swój jubileusz obchodzi też Mechaniczna Pomarańcza, która trafiła do kin w 1971 roku. Z okazji 40-lecia pojawienia się filmu na ekranach, Warner wydał specjalną dwupłytową edycję Mechanicznej Pomarańczy. Nowe są też dwa inne typowo angielskie filmy reżysera obecne w zestawie - Lolita oraz Barry Lyndon. Reszta filmów w boksie - Odyseja kosmiczna 2001, Lśnienie, Full Metal Jacket i Oczy szeroko zamknięte - to dokładnie te same edycje, które wcześniej pojawiły się już na rynku w formacie Blu-ray.

Jaki obraz, dźwięk oraz dodatki oferuje nam nowy zestaw filmów Kubricka na Blu-ray?

Obraz - Mechaniczna Pomarańcza wciąż taka sama

Pierwsza edycja Blu-ray Mechanicznej Pomarańczy nie zachwycała. Niestety jubileuszowa edycja na 40-lecie też nie zachwyca. Ten sam problematyczny transfer VC-1 w aspekcie 1.66:1 na pewno rozczarowuje, gdyż wygląda dokładnie tak samo jak pierwsze wydanie Mechanicznej Pomarańczy na Blu-ray. Największymi wadami tego transferu są cyfrowy szum i wyprane czernie. Daleko obrazowi Mechanicznej Pomarańczy do perfekcyjnie odnowionej Odysei Kosmicznej 2001.

Mechaniczna Pomarańcza Blu-ray

Mechaniczna Pomarańcza Blu-ray

Lolita i Barry Lyndon po raz pierwszy na Blu-ray

Natomiast znacznie lepiej niż Mechaniczna Pomarańcza odnowione zostały Lolita i Barry Lyndon. Lolita (transfer VC-1 w aspekcie 1.66:1, rozdzielczość 1080p) wciąż jest mocno ziarnista, ale przynajmniej ma dobry kontrast (wiernie oddana czerń i biel). Z kolei Barry Lyndon (AVC 1.78:1 1080p) radzi sobie całkiem nieźle zwłaszcza w scenach z czernią. Struktura ziarna jest mocno, ale obraz Kubricka zachowuje filmowy charakter.

Barry Lyndon

Barry Lyndon

Dźwięk - DTS HD zastąpił LPCM, a różnicy nie słychać...

Wszystkie poprzednie edycje filmów Kubricka na Blu-ray miały LPC (cztery filmy w zestawie mają wciąż właśnie ścieżki zapisane w tym formacie i są to solidne prezentacje). Natomiast wszystkie 3 nowe filmy (Lolita, Barry Lyndon, mechaniczna Pomarańcza) otrzymały nowe transfery w formacie DTS-HD MA, ale było to działanie bezcelowe. Niestety nowy DTS-HD w Mechanicznej Pomarańczy brzmi dokładnie tak samo, jak wcześniejszy LPCM. Wciąż zero przestrzenności - tylne kanały pozostają wciąż martwe. Wyraźne dialogi i muzyka wypełniająca kanały jednak sprawiają, że film brzmi całkiem dobrze, o ile tylko nie będziecie oczekiwać od niego walorów 5.1. Podobnie jest z Lolitą i Barrym Lyndonem.

Lolita

Lolita

Dodatki - Bogatsza Mechaniczna Pomarańcza, a Lolita i Barry Lyndon nadzy jak...

Niestety to prawdziwa porażka. Lolita i Barry Lyndon otrzymały jedynie zwiastuny i to w rozdzielczości 480p. Natomiast honor ratuje dwupłytowa edycja Mechanicznej Pomarańczy, która zyskała dwa nowe dodatki pt. Turning Like Clockwork i Malcolm Looks Back. Ponadto na pierwszej płycie znajduje się jeszcze komentarz audio, zwiastun i dwa inne dokumenty.

Natomiast na drugiej płycie znalazł się film dokumentalny O Lucky Malcolm o karierze Malcolma McDowella oraz 142-minutowy dokument o życiu i twórczości reżysera pt. Stanley Kubrick: A Life in Pictures. Na szczęście dodatków nie brakuje w 4 pozostałych, wydanych wcześniej filmach Kubricka.

Stanley Kubrick: Visionary Filmmaker Collection - jaka cena?

Zestaw Stanley Kubrick: Visionary Filmmaker Collection możemy kupić w internecie - w brytyjskim Amazonie kosztuje 42 funty czyli niecałe 200 zł. Plus jest taki, że płyty nie maja blokady regionalnej (region free), więc można je odtwarzać na każdym odtwarzaczu zakupionym w Polsce. W Polsce dostępne są na razie tylko filmy Kubricka - Odyseja Kosmiczna 2002, Full Metal Jacket i wspomniany wcześniej Dr. Strangelove.

Stanley Kubrick: Visionary Filmmaker Collection - warto, nie warto?

Jubileuszowy zestaw filmów Kubricka warto kupić tylko wtedy, jeżeli nie mamy w swojej bibliotece poprzednich edycji Blu-ray Kubricka.wcześniej filmów Kubricka na Blu-ray. Jednak na pewno nie warto jednak ich wymieniać, gdyż głównie są to to same edycje. Ale jeżeli ktoś nie ma jeszcze dzieł Kubricka na Blu-ray, to z pewnością ten zestaw jest godzien polecenia.