Mechaniczna zbroja dla amerykańskich żołnierzy

Na Uniwersytecie Harvarda projektowany jest zmechanizowany kostium dla żołnierzy. Ma on zwiększyć sprawność bojową oraz wytrzymałość walczących? Czy zbroje rodem z filmów science-fiction już niedługo zagoszczą na realnych polach bitew?

Uniwersytet Harvarda otrzymał grant w wysokości 2,6 mln dolarów od DARPA, czyli Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Naukowcy z tej uczelni mają przeznaczyć pieniądze na prace nad kombinezonem ochronnym, który powinien podnieść fizyczną wytrzymałość żołnierzy na polu bitwy.

Mechaniczna zbroja dla amerykańskich żołnierzy

http://www.cyberdyne.jp/english/

Kostium, nad którym pracują badacze, powinien być lekki, wydajny, nie może ograniczać ruchów.  Ma zostać wyposażony w wiele czujników i niezależne źródło zasilania. "Zbroja" powinna ułatwiać żołnierzom przenoszenie ciężarów, szybsze przemieszczanie się oraz ma przyczyniać się do zmniejszania uczucia zmęczenia podczas wysiłku. Regulowana wibracja służy wzmacnianiu zmysłu równowagi.

Nie jest to pierwsza próba stworzenia mechanicznych zbroi stymulujących aktywność ruchową. W 2009 roku japońska firma Cyberdyne stworzyła zrobotyzowany egzoszkielet, pomagający osobom niepełnosprawnym stać, chodzić, a nawet wchodzić po schodach. Jeśli projektowany kostium dla armii się uda, być może zostanie wykorzystany w innych dziedzinach, również wspomagając funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, oraz starszych.