Mechaniczni klawisze - czy roboty zastąpią strażników w więzieniach?

Roboty jako strażnicy więzienni? To nie film, lecz rzeczywistość. W Korei Południowej roboty sprawdza się w roli klawiszy. Czyżby zbliżały się czasy,, gdy roboty będą miały kontrolę nad człowiekiem?

Prison Break

Ostatnio powstaje cała masa robotów, które mają służyć do różnych celów. Widzieliśmy niedawno tańczące roboty na IFA 2011. Teraz mamy koleją przesłankę, by sądzić, że w niedalekiej przyszłości roboty pozbawią nas pracy. Nadchodzą roboty więzienne.

Azjatyckie roboty więzienne z Korei

Więzienne roboty zostały opracowane przez Asian Forum for Corrections z Korei Południowej. Mechaniczni strażnicy, którzy mają 1,5 metra wysokości, już niedługo pojawią się w więzieniu znajdującym się w Pohang, w Południowej Korei. Będą tam testowane przez miesiąc. Miesięczny test sponsorowany jest przez rząd Korei Południowej i będzie kosztować ponad 860 tys. USD.

Zobacz również:

  • Nike stworzyło robota, który wyczyści i naprawi buty

Roboty będą pilnować przestępców?

Roboty mają pomagać w wykrywaniu ryzykownych zachowań. Mają pozwalać komunikować się zdalnie strażnikom w więźniami i zastąpić strażników w wielu obowiązkach , zwłaszcza w nocy. Roboty poruszają się na 4 kołach i są wyposażone w kamery i różne czujniki pozwalające wykrywać agresywne zachowanie. Według Lee Baik-Chu, profesora z Uniwersytetu w Kyonggi, który zajmuje się tym projektem obecnie dopracowany jest system operacyjny robota , a naukowcy starają się sprawić, by robot był bardziej przyjazny więźniom.

Roboty - czy zastąpią w przyszłości zwykłych strażników więziennych?

Roboty więzienne przewijały się w wielu filmach SF m.in w trochę już zapomnianym filmie Forteca z Christopherem Lambertem, który trafia do zrobotyzowanego więzienia przyszłości. Roboty więzienne pewnie ma przyszłość, gdyż jest to praca dość niebezpieczna. Poza tym wydaje mi się, że roboty mogłyby mieć sens ekonomiczny prawdopodobnie przyczyniłyby się do zmniejszenia kosztów więziennictwa.

Czy według Was więźniowie powinni być pilnowani przez roboty?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: