Medal of Honor Allied Assault: Breakthrough

Spearhead to był jeden wieczór. W ten dodatek pobawisz się znacznie dłużej.


Spearhead to był jeden wieczór. W ten dodatek pobawisz się znacznie dłużej.

Medal of Honor Allied Assault zyskał miano wspaniałej gry. Nie był oczywiście ideałem, ale jako FPS osadzony w realiach II wojny nie miał sobie równych. Niestety, dodatek do niego nie odniósł sukcesu. Spearhead wniósł kilka nowych pomysłów, ale pod względem długości rozgrywki nie zebrał pozytywnych recenzji. Niezrażeni twórcy gry przygotowali jednak kolejny, znany pod nazwą Breakthrough.

Wojenny los

Każdy sukces ma swojego prekursora, ale każdy ma też swojego cichego, bezimiennego bohatera. Autorzy serii Medal of Honor bohaterami swojej gry czynią zwykłych, szarych żołnierzy. W podstawowej wersji herosem był porucznik Powell, w Spearhead losy wojny zmieniał sierżant Barnes. Tym razem wcielisz się w niejakiego Johna Bakera. Ów młody człowiek także służy w stopniu sierżanta, tyle że walczy w innym miejscu na kuli ziemskiej. Koncepcja ślepych bagnetów, najpopularniejsza w drugiej wojnie światowej, wymaga od wojaka bezwarunkowego posłuszeństwa. Rozkaz jest rozkazem i nie ma to tamto. A polecenia dowódców tym razem zaprowadzą cię w takie miejsca, do których dziś być może jeździsz na wakacje.

Oddech historii

Medal of Honor Allied Assault: Breakthrough

Sam przeciw wszystkim. No może z małą pomocą twojego kierowcy. Gra obfituje w widowiskowe pościgi. Scena jak z filmu.

Grając w Breakthrough, będziesz uczestniczył w alianckiej inwazji na Półwysep Apeniński. Operacja ta została poprzedzona walkami w Tunezji i na Sycylii. Po klęskach niemieckiej Afrika Corps w północnej Afryce nadszedł czas na ruch ze strony aliantów. Pomysł zaatakowania pozycji państw osi we Włoszech zrodził się w głowach dwóch alianckich przywódców. Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill spotkali się w Casablance w styczniu 1943 roku. Bezpośrednimi przesłankami do podjęcia decyzji o inwazji były: chęć dalszego wywierania nacisku na wojska niemieckie, zabezpieczenie linii komunikacyjnych oraz odwrócenie uwagi nazistów od frontu wschodniego. Jako że Niemcy byli jeszcze silni, postanowiono posunąć się do iście szatańskiego fortelu. Otóż 30 kwietnia rybak łowiący u wybrzeży Hiszpanii natknął się na zwłoki niejakiego majora Williama Martina.

Żołnierz ów miał przy sobie informacje o rzekomych planach ataku aliantów na Sardynię. Hiszpanie natychmiast poinformowali o znalezisku Abwehrę. Część wojsk niemieckich przemieszczono na Sardynię, zmniejszając tym samym potencjał obronny Sycylii. Naziści, którzy jak wiadomo, do najmądrzejszych nie należeli, nawet nie zorientowali się, że ktoś taki jak major Martin nigdy nie istniał, a wyłowione zwłoki należały do kogoś innego. Inną ciekawostką z tamtych czasów było wsparcie, jakie alianci uzyskali od włoskiej mafii. Jeden z Donów, niesławny Lucky Luciano, w zamian za obietnicę zwolnienia z amerykańskiego więzienia zorganizował "spontaniczną" pomoc ludności wyspy. Sycylijscy przestępcy darzyli Mussoliniego i jego reżim nienawiścią i z chęcią przystąpili do "wyzwalania" wyspy. Ostatecznie operacja "Husky" rozpoczęła się 10 lipca 1943 roku i zakończyła pełnym sukcesem. W tym barwnym okresie przyjdzie ci jako sierżantowi Bakerowi gromić nazistów i ich sojuszników.

Piachem po oczach

Medal of Honor Allied Assault: Breakthrough

Z tymi Europejczykami to same problemy - twierdzi Tommy, farmer z południa. - Gdyby nie my, Amerykanie, nie daliby sobie rady z tym Hitlerem.

Breakthrough składa się z 11 misji podzielonych na trzy kampanie. Akcja dodatku rozpoczyna się na terytorium okupowanej Tunezji, z której wojska aliantów wypierają Niemców. Pierwsze dwie plansze przedstawiają zmagania o zajęcie przełęczy Kasserine. Następnie Amerykanie walczą o przejęcie kontroli nad kanałem i uwolnienie brytyjskich sojuszników. Na koniec przygód w niegościnnej Tunezji przemykasz ulicami portu w przebraniu niemieckiego żołnierza. Warunki pogodowe etapu afrykańskiego dają się we znaki zarówno Barnesowi, jak i twojej karcie graficznej. Programiści z firmy 2015 słyną z dokładnego odwzorowywania szczegółów. Scena z Medal of Honor, pokazująca atak na plażę Omaha, już zyskała miano legendarnej.

Bitwa o Kasserine nie jest może aż tak widowiskowa, ale autorom udało się doskonale przedstawić walki na pustyni, gdzie w powietrzu wisi pył przesłaniający widok. Wyobraź sobie, że przy widoczności około 10 metrów musisz odróżnić wroga od sojusznika i w dodatku zrobić to szybko. Co prawda pomaga trochę kolor kursora, ale walka w takich warunkach jest naprawdę wyczerpująca. Ogłuszający huk strzałów z czołgów i tumany kurzu wydobywające się spod buksujących kół pojazdów tylko potęgują chaos i zamieszanie na polu bitwy. Jednak w chwilach spokoju przyjdzie ci się zmierzyć z zupełnie innym niebezpieczeństwem.

Medal of Honor Allied Assault: Breakthrough

Włoscy faszyści często używają granatów dymnych. Jakby im było jeszcze mało pustynnych burz w Afryce...

W Breakthrough trafiasz na pola minowe! Oczywiście, nie rozbrajasz ich w sposób popularny podczas wojny iracko-irańskiej, zakrywając uszy i macając nogą. Autorzy oddali do twej dyspozycji wykrywacz min. Podobne emocje budzą walki w portowym mieście. Jednym z zadań jest opanowanie twierdzy leżącej po drugiej stronie kanału. Wyobraź sobie: ty plus wiosłujący łódką żołnierze kontra hitlerowcy strzelający przez otwory strzelnicze fortu i oddział wojska stojący przed wejściem. Wrażenie jest niesamowite.

Szybowcem w nieznane

Następnym etapem gry jest desant na Sycylię. Dowództwo załatwiło ci darmowy bilet na lot szybowcem. Latający wehikuł niestety zostaje zestrzelony i jesteś zmuszony kontynuować operację "Husky" na piechotę. Działania na położonej na Morzu Śródziemnym wyspie to przeplatające się ze sobą pościgi i trudne akcje sabotażowe. Musisz wysadzać stanowiska artyleryjskie i uciekać przed wrogimi motocyklistami, ciężarówkami i czołgami. Po drodze trafiasz na lotnisko, gdzie musisz popsuć silniki włoskich myśliwców.

Widok niesprawnych samolotów startujących i rozbijających się po chwili ucieszy oko każdego domorosłego demolatora. Zaś kulminacyjny moment w czasie walk na Sycylii to atak wrogich jednostek pancernych.

Oczywiście, na tobie spoczywa obowiązek jego odparcia. Masz do dyspozycji dwa moździerze i mnóstwo amunicji. Tylko trafić w czołg jest trudno...