Media Portal, czyli multimedialny pecet

Dostępna jest kolejna - 0.1.0.2 - testowa wersja programu Media Portal, który zamienia 'peceta' w domowe centrum rozrywki. Mimo, że nie jest to jeszcze finalny produkt, to jego możliwości zapowiadają się bardzo obiecująco.

Media Portal, czyli multimedialny pecet
Media Portal oferuje wszystkie funkcje nowoczesnego centrum rozrywki. Oprócz podstawowych funkcji, jakimi są niewątpliwie oglądanie filmów i odtwarzanie muzyki, oferuje dużo więcej. Można więc z jego pomocą słuchać stacji radiowych - zarówno tradycyjnych (jeżeli dostępny jest sprzętowy tuner), jak i internetowych, przeglądać zdjęcia czy sprawdzić aktualną prognozę pogody dla naszej miejscowości.

Jeżeli dostępny jest sprzętowy tuner TV, to MP umożliwi oglądanie programów telewizyjnych oraz ich nagrywanie. Media Portal posiada również wbudowany przewodnik po kanałach telewizyjnych - umożliwia on pobranie aktualnej listy programów, swobodne jej przeglądanie, wyszukiwanie i programowanie nagrywania interesujących nas programów.

Media Portal, czyli multimedialny pecet
Sterowanie odbywa się przy pomocy klawiatury lub myszki, jednak możliwa jest współpraca z pilotem przy wykorzystaniu biblioteki WinLIRC. Wygląd programu można zmieniać przy pomocy mechanizmu 'skórek'. Także klawisze sterujące nie są przypisane 'na sztywno', ale można je dowolnie konfigurować.

Program potrafi także gromadzić różne informacje o odtwarzanych filmach, czy muzyce, które można następnie przeglądać wedle różnych kryteriów.

Wybrane funkcje Media Portal:

- odtwarza wszelkie formaty wideo, do których są zainstalowane kodeki;

- odtwarza wszystkie najpopularniejsze formaty muzyczne;

- umożliwia słuchanie radia (wymagany sprzętowy tuner) i radia internetowego;

- pozwala oglądać pokazy zdjęć - wraz z efektami przejść;

- umożliwia oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych (wymagany sprzętowy tuner);

- i wiele innych...

Media Portal, czyli multimedialny pecet
Architektura programu jest otwarta i jego funkcjonalność można rozszerzać za pomocą pluginów - dostępne jest m.in. rozszerzenie pozwalające na przeglądanie i wyszukiwanie przepisów kulinarnych.

Media Portal wymaga systemu Windows XP z Media Playerem w wersji 9 lub 10 oraz zainstalowanych bibliotek DirectX 9.0c oraz .NET Framework. Zaleca się również używanie kodeka ffdshow.

Póki co, program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej - pamiętać jednak należy, że jest to wczesna wersja testowa. W finalnej niewątpliwie znajdzie się także i język polski. Media Portal jest całkowicie darmowy i udostępniany na licencji GPL.

Strona domowa projektu