Media-tech MT 415 Cronos - Aparat zaczepno-obronny

Jednego z całą pewnością nie można powiedzieć o tym aparacie: że jest urządzeniem kieszonkowym.

Jednego z całą pewnością nie można powiedzieć o tym aparacie: że jest urządzeniem kieszonkowym.

Media-tech MT 415 Cronos - Aparat zaczepno-obronny

Jednym guzikiem odsłaniamy obiektyw, drugim włączamy. Jeśli zrobimy to w złej kolejności, aparat nie wysunie obiektywu, a na ekranie pojawi się komunikat o błędzie.

Już na pierwszy rzut oka aparat przypomina urządzenia z poprzedniej epoki, czyli w przypadku aparatów cyfrowych sprzed trzech lat. Jest ogromny. Po załadowaniu baterii całkiem sporo waży. Mimo ogromnych rozmiarów, ma stosunkowo mały wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

Aparat sprawia wrażenie wypasionego w dwojakim sensie tego słowa. Z jednej strony, bardzo dobrze oddaje to jego gabaryty i masę. Z drugiej, trudno o bardziej szczegółową informację na wyświetlaczu LCD. Aparat pokazuje czas naświetlania, przysłonę, ustawiony tryb fotograficzny, zakres zooma, informacje o rozdzielczości i lampie. Nie zabrakło nawet małego histogramu, czyli wykresu obrazującego rozkład jasności na fotografowanym kadrze. Wbrew anachronicznemu wyglądowi aparat dość szybko robi zdjęcia. Niestety, nie są one rewelacyjne ani pod względem ostrości, ani odwzorowania szczegółów w światłach i cieniach. Za to bardzo dobrze wychodzi pod względem rejestracji szumów.

W sumie aparat wart byłby polecenia, gdyby nie jego wymiary i masa. Nie da się go włożyć do kieszeni, trudno go zmieścić do torebki, potrzebny jest raczej plecak. Ale i tak będzie ciążył. Wprawdzie aparaty zasilane bateriami R6 (AA) nigdy nie będą lekkie, to jednak Cronos jest wyjątkowo ciężki.

Media-tech MT 415 Cronos - Aparat zaczepno-obronny

Potężna obudowa sprawia wrażenie, jakby na tym aparacie zatrzymał się czas. Z jednej strony potężne rozmiary i duża waga są bardzo niewygodne w transporcie, z drugiej, ciężkim aparatem łatwiej zrobić ostre zdjęcie. Duża masa sprawia bowiem, że aparat mniej drży w rękach.

Dane techniczne

Cena: 949 zł

Rozdzielczość: 2048 x 1536 (3 mln pikseli)

Ogniskowa: 7,25-20,30 mm (odp. 35-100)

Jasność obiektywu: 1:2,8-4,9

Wielkość: 116 x 69 x 46 mm

Waga: 230 g

Karta pamięci: SD/wewnętrzna/16 MB

Karta pamięci: 100/200/400 ISO