MediaTek MT6592 - nadchodzą "prawdziwe" 8-rdzeniowe smartfony

Jeszcze w tym roku powinny trafić na rynek pierwsze smartfony wyposażone w zaprezentowany właśnie oficjalnie "prawdziwie" 8-rdzeniowy układ MediaTek MT6592 SoC.

Firma MediaTek zaprezentowała oficjalnie najnowszy mobilny chipset noszący oznaczenie MT6592. Podkreśla przy tym, że jest to pierwszy "prawdziwy" 8-rdzeniowy układ SoC:Chodzi je o to, że konkurencyjne układy nie oferują pełnej mocy 8 rdzeni. Przykładem niech tutaj będzie Exynos 5 Octa 5410 Samsunga, który wyposażony został w cztery wydajne rdzenie Cortex-A15 oraz cztery rdzenie Cortex-A7. Jego działanie opiera się na technologii ARM o nazwie big.LITTLE (przypomina ona technologię NVIDII stosowaną w platformie Tegra 3/4), która odpowiada za dzielenie dostępnych rdzeni na główne i pomocnicze. Zamiast konfiguracji 4-plus-1 Tegry 4 otrzymujemy więc do dyspozycji konfigurację 4-plus-4, w której rdzenie Cortex-A15 angażowane są podczas wymagających zadań, natomiast rdzenie Cortex-A7 dochodzą do głosu przy tych mniej wymagających.

MediaTek MT6592 - specyfikacja

Układ MediaTek MT6592 SoC produkowany jest w oparciu o 28-nanometrową technologię. Każdy z jego ośmiu rdzeni może być taktowany maksymalnym zegarem 2 GHz. Pozostałe cechy:

- czterordzeniowy GPU

- odtwarzanie materiałów 4K Ultra-HD

- obsługa aparatu dysponującego matrycą o maksymalnej rozdzielczości 16 MP

- technologia MediaTek ClearMotion (dokonuje konwersji z 24/30 klatek na sekundę na 60 klatek na sekundę)

- 801.11n Wi-Fi Dual-Band

- Bluetooth, GPS, tuner FM

Kiedy premiera?

Pierwsze smartfony korzystające z układu MediaTek MT6592 powinny się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. Będą one pracowały pod kontrolą systemu Android Jelly Bean. Modeli z system Android 4.4 KitKat możemy oczekiwać na początku przyszłego roku.


Zobacz również