MediaTek Pump Express 3.0: w chwilę podładujesz akumulator smartfona do 70%

MediaTek Pump Express 3.0 to zapowiadająca się świetnie technologia pozwalająca na bardzo szybkie podładowanie akumulatora smartfona.

Z czasem pracy smartfonów na baterii nie jest najlepiej, chociaż w ostatnich latach pojawiają się różne mniej i bardziej skuteczne technologie mające go wydłużyć. Dostępne jest też inne rozwiązanie, które sprawia, że problem ten jest mniej uciążliwy: przyspieszenie procesu ładowania akumulatora. Zapewnia to platforma firmy Qualcomm, która, jak się właśnie okazuje, doczeka się za kilka miesięcy solidnej konkurencji w postaci technologii o nazwie Pump Express 3.0 opracowanej przez inżynierów firmy Mediatek.

Pump Express 3.0 cechują bardzo dobre wyniki:

- zapewniać ma możliwość naładowania akumulatora od 0 do 70 proc. w 20 minut

- 5-minutowe ładowanie pozwalać ma na godzinę rozmów

Dla porównania, wspomniana technologia Quick Charge 3.0 Qualcomma umożliwiać ma w teorii (w praktyce ciężko to osiągnąć) ładowanie od 0 do 70 proc. w niespełna pół godziny.

Zobacz również:

  • Beats Studio Buds - Apple nie korzysta z własnych chipsetów!
  • iPhone 13 naładujesz szybciej niż inne modele iPhone!

Jak to działa?

Inżynierowie firmy Mediatek zdecydowali się na zastosowanie tzw. "ładowania bezpośredniego" polegającego na bezpośrednim przesyle energii z przewodu do akumulatora z pominięciem układu ładowania wewnątrz smartfona. System ten zapewniać ma dodatkowo, że smartfon nie nagrzewa się. Co z bezpieczeństwem? Dba o nie ponoć ponad 20 systemów.

Poniżej film promujący Pump Express 3.0:

Kiedy premiera?

Premiera rynkowa technologii Pump Express 3.0 spodziewana jest w III kwartale 2016 roku. Pierwszą platformą ją wspierającą będzie MediaTek Helio P20. Na koniec warto też dodać, że szybkie ładowanie wymagało będzie od producentów smartfonów zastosowania złącza USB typu C.